Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował roboczy dokument na temat środków mających na celu poprawę ubezpieczalności ryzyka przerw w działalności w świetle pandemii Covid-19.
Dokument zawiera analizę dotyczącą środków zapobiegawczych w celu ograniczenia strat, transfer ryzyka na rynek kapitałowy, rozwiązań dotyczących odpowiedzialności w zakresie ryzyka systemowego, propozycje rozwiązań systemowych w świetle Covid-19 oraz zawiera analizę luk w ochronie związanej z koronawirusem. Obejmuje też kwestię wyzwań związanych z modelem oraz warunkami roszczeń w kontekście pandemii.
Dokument jest istotny w kontekście wypracowania odpowiednich środków w celu usprawnienia zdolności ubezpieczycieli do ograniczania strat, w tym poprawę przejrzystości w zakresie ochrony ubezpieczeniowej, opartej na analizie ryzyka jej wycenę oraz potencjalnych środków zapobiegawczych zmniejszających ryzyko w świetle pandemii.
W ramach projektu opracowany został zestaw krótkoterminowych środków pomocowych w celu pokrycia strat przedsiębiorstw spowodowanych realizacją ryzyka pandemicznego. Są to środki typu zarządzania kryzysowego. Zazwyczaj wymagają one natychmiastowej wypłaty dużych kwot w przypadku zdarzeń, których ryzyko jest zazwyczaj trudne do zmierzenia i zależy od specyficznych okoliczności.
Ze względu na dostępne dane, rozwiązania mogą w większym stopniu opierać się na modelowaniu spodziewanych strat oraz mieć charakter prewencyjny. W celu zapewnienia odpowiednich działań zapobiegawczych konieczne jest udoskonalenie modelowania ryzyka pandemii. Do tego może przyczynić się nie tylko skoncentrowanie na śmiertelności i zachorowalności, ale także ocena ryzyka społeczno-ekonomicznego i behawioralnego z uwzględnieniem zachowań osób fizycznych, przedsiębiorstw oraz władz publicznych. Jako przykład może posłużyć pojawienie się szczególnej wrażliwości społeczno-ekonomicznej niektórych grup społecznych na pandemię, a konkretniej na środki reagowania podjęte przez władze publiczne, np. w usługach gastronomicznych.
W dokumencie wzięta jest pod uwagę kwestia łączenia rozwiązań opartych na wielu rodzajach ryzyka, czyli rozważenie ryzyka związanego ze zdarzeniami następującymi po sobie, opracowanie środków zapobiegawczych, rozwiązania problemu kosztów alternatywnych związanych z odrębnymi rozwiązaniami dotyczącymi poszczególnych rodzajów ryzyka. Analizowania jest również kwestia potrzeby zainwestowania w poprawę modelowania ryzyka pandemii, z uwzględnieniem wrażliwości osób fizycznych, przedsiębiorstw oraz w odpowiedzi na ryzyko działanie władz publicznych. Stwierdzono, że dalszej analizie podlega definicja obiektywnych oraz istotnych parametrów powodujących wypłatę pokrycia strat.
(AM, źródło: SPBUiR)