Ekspertka TUW PZUW o ochronie przed cyberprzestępczością

0
799

Cyberbezpieczeństwo staje się jednym z najważniejszych wyzwań. – Ostatnie lata, szczególnie okres pandemii, gdy ataki hackerskie się nasiliły, pokazały, jak ogromne straty ponoszą przedsiębiorcy w związku z wykradaniem czy modyfikowaniem danych przez cyberprzestępców – powiedziała członek zarządu TUW PZUW Aneta Zawistowska w wywiadzie dla I Programu Polskiego Radia. Zagrożenie cyberatakami wzrosło po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Już po wybuchu pandemii, gdy wiele firm przeszło na pracę zdalną, światowi eksperci oceniali, że ryzyko cyberataków przerasta inne biznesowe zagrożenia. – Ta świadomość w Polsce jest jeszcze stosunkowo niska, a zabezpieczenia w wielu branżach są niewystarczające – zwracała uwagę Aneta Zawistowska.

Podkreślała przy tym wagę prewencji. TUW PZUW, oferując ubezpieczenie na wypadek ataku hakerów, infekcji wirusami, wycieku danych i skutków takich zdarzeń, stawia jednocześnie na to, aby takim zdarzeniom zapobiegać. – Jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia dokładnie badamy, jak wygląda infrastruktura informatyczna w danej firmie. Celem jest znalezienie słabych punktów i doradzenie, na co należy zwrócić uwagę i co poprawić – mówiła.

Jak dodała, prowadzone przez TUW PZUW bezpłatne badania dotyczą także innych dziedzin, niezwiązanych z cyberbezpieczeństwem. Specjaliści od pożarnictwa, budownictwa i różnych gałęzi przemysłu jadą do firmy, która jest zainteresowana ubezpieczeniem, aby na miejscu sprawdzić, czy dostatecznie chroni się przed różnego rodzaju ryzykiem. Jeśli nie – podpowiadają, jak je zwiększyć. –  To są czasami bardzo trywialne elementy, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo, w szczególności pożarowe, jak np. porządek na placu przed firmą – tłumaczyła Aneta Zawistowska.

(AM, źródło: TUW PZUW)