ERGO Hestia na dobrej drodze do realizacji założonych celów ESG

0
446

ERGO Hestia opublikowała raport zrównoważonego rozwoju za rok 2022. Dokument zatytułowany „Troska. Działania zgodne ze sztuką” przedstawia wachlarz aktywności, które sopocki ubezpieczyciel podejmuje w obszarze ESG. W ocenie zakładu największymi wyzwaniami są obecnie zmiany klimatu i transformacja społeczna.

Raport opisuje strategię zrównoważonego rozwoju na lata 2022–2025. Obejmuje ona spektrum działań inicjowanych przez firmę w 6 różnych obszarach, którymi są: aktywności prospołeczne, ochrona środowiska, transparentna komunikacja, odpowiedzialność względem klientów, pracowników i partnerów biznesowych. Strategia przedstawia cele ERGO Hestii w dążeniu do neutralności klimatycznej, usprawnianiu procesów i minimalizowaniu oddziaływania na środowisko naturalne. Ambicją ubezpieczyciela jest też kształtowanie pozytywnego wpływu społecznego.

– W minionym roku w dużej mierze skupiliśmy się na działaniach edukacyjnych skierowanych do naszych partnerów. Organizowaliśmy kampanie informacyjne dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych, koncentrując się na zagadnieniach, które będą miały ogromny wpływ na biznes w niedalekiej przyszłości, takich jak regulacje Unii Europejskiej w zakresie ESG, powiązane czynniki w ocenie ryzyka czy rozwiązania IoT – mówi Dirk Schautes, członek zarządu ERGO Hestii.

– Pomagamy poszkodowanym w wypadkach, wspieramy osoby z niepełnosprawnościami, aby ułatwić im włączanie się do życia zawodowego. Mocno wspieramy naszych pracowników oraz integrację i edukację lokalnych społeczności poprzez wolontariat pracowniczy. I „od zawsze” wspieramy kulturę, bo wierzymy, że sztuka i obcowanie z nią rozbudza kreatywność, uważność i społeczną wartość. To wszystko tworzy obraz tytułowej Troski – podejścia, jakie jest nam szczególnie bliskie w ERGO Hestii – dodaje Mario Everardo Zamarripa Gonzalez, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju ERGO Hestii.

W czteroletnim procesie transformacji (2022–2025), zgodnym z przyjętą strategią, ERGO Hestia stawiała sobie za cel m.in. zmniejszenie śladu węglowego na pracownika (tj. emisja CO2) o 12% w porównaniu do bazowego 2019 r., utrzymanie certyfikatu środowiskowego ISO 14001 i EMAS, wdrożenie wskaźników ESG w procesie oceny ryzyka i inwestycji, rozwijanie obsługi szkód w sposób zrównoważony i ekologiczny, zwiększenie udziału osób z niepełnosprawnościami w łącznej liczbie pracowników Grupy ERGO Hestia oraz kontynuowanie projektów sponsorskich w obszarze sportu, kultury i edukacji.

Działania poparte liczbami

Jak wynika z raportu, wszystkie cele realizowane są planowo. Okresem porównawczym był głównie 2019 rok – ze względu na brak lockdownu czy innych obostrzeń w jego trakcie. Roczne zużycie wody w centrali firmy spadło o 29%, a energii elektrycznej o 10%. Aż 97% zużywanej energii pochodzi z OZE. O 55% spadła też konsumpcja papieru, co przekłada się na 100 zaoszczędzonych ton. O 40% wzrosła liczba pracowników przyjeżdżających do pracy rowerem. Liczba aut hybrydowych w firmowej flocie zwiększyła się do 42%, dzięki czemu o 6% spadło zużycie paliwa. Wśród 2960 pracowników firmy (64% to kobiety) zatrudnionych jest ponad 100 osób z niepełnosprawnościami. Średni staż pracy wynosi 9 lat, a 98% pracowników zatrudnionych jest na pełen etat. ERGO Hestia oferuje im 12 różnego rodzaju programów rozwojowych, a średnia liczba godzin szkoleniowych w ciągu roku przeznaczonych na pracownika wzrosła w ciągu 3 lat aż o 25%, tj. do 29 godzin.

– Powyższe liczby pokazują, że za naszymi aktywnościami opisanymi na kartach raportu Troska idą bardzo konkretne działania. Posiadamy takie certyfikaty, jak EMAS, Deklaracja Odpowiedzialnej Sprzedaży, Great Place to Work i Top Employer. Po raz trzeci z rzędu znaleźliśmy się na liście najbardziej zaawansowanych w zarządzaniu różnorodnością i inkluzywnością pracodawców w Polsce – Diversity IN Check. Co roku jesteśmy również na podium Rankingu Odpowiedzialnych Firm – podkreśla Mario Everardo Zamarripa Gonzalez.

(AM, źródło: ERGO Hestia)