Europ Assistance Polska: W górach bezpieczniej z polisą

0
355

Planując wyjazd za granicę, miłośnicy górskich wycieczek powinni zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego ubezpieczenia, ponieważ koszty pomocy medycznej w Alpach czy Pirenejach mogą okazać się bardzo kosztowne – przypomina Europ Assistance Polska.

W Polsce górskie akcje ratownicze są bezpłatne, ale za granicą trzeba pokryć koszty udzielonej pomocy. Podstawowa polisa ubezpieczenia podróżnego nie zawsze okazuje się wystarczająca. W sytuacji gdy polscy turyści wezwą służby ratunkowe za granicą, nie posiadając odpowiedniego ubezpieczenia, lub gdy powód wezwania pomocy jest wyłączony z odpowiedzialności ubezpieczyciela, muszą się liczyć z kosztami rzędu 37 tys. euro za transport śmigłowcem. Operatorzy lotów ratowniczych to najczęściej firmy prywatne prowadzące działalność komercyjną, a ich świadczenia nie są refundowane w europejskich systemach ubezpieczeń zdrowotnych, zatem jeśli turyści nie wykupią polisy lub posiadają jedynie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), koszty interwencji będą musieli pokryć z własnych środków. Dla przykładu uszkodzenie więzadła krzyżowego kolana i transport do Polski w pozycji leżącej z Austrii to koszt około 10 tys. zł. Z kolei poważny uraz głowy po upadku na szlaku górskim na Słowacji i transport helikopterem medycznym do szpitala to koszt ponad 40 tys. zł.

Ponieważ ryzyko wypadku w górach jest wysokie, to warto posiadać również polisę NNW. Z nią ubezpieczony będzie mógł liczyć na pomoc medyczną, refundację kosztów leczenia, a nawet pomoc w procesie rehabilitacji. Wybierając się w podróż zagraniczną, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi opieki zdrowotnej w docelowym kraju podróży i rozważyć zakup stosownego ubezpieczenia podróżnego, które pokryje nieprzewidziane koszty.

Planując aktywny czas w górach i uprawianie takich sportów, jak wspinaczka górska, kolarstwo czy trekking, należy zakupić polisę z odpowiednim rozszerzeniem

– Turyści wybierający się na urlop w piękne górskie rejony przeważnie nie zakładają żadnych problemów i nie myślą o zagrożeniach, które mogą ich spotkać na miejscu. Jeżeli jednak dojdzie już do wypadku i potrzebna będzie pomoc, polisa turystyczna będzie bardzo przydatna. Wybierając ubezpieczenie, warto zakupić polisę o wyższej sumie ubezpieczenia, która pokryje nawet koszty skomplikowanych akcji ratowniczych – mówi Marcin Zieliński, dyrektor Departamentu Sprzedaży Europ Assistance Polska.

(AM, źródło: Europ Assistance Polska)