Po okresie licznych obostrzeń i ograniczeń w podróżowaniu tegoroczne wakacje są jednymi z najbardziej wyczekiwanych. Z badania „Holiday Barometer” przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance wynika, że 66% jego polskich uczestników ma plany urlopowe na ten rok. Większość z nich wybierze wypoczynek w kraju.
Pomimo różnych obaw związanych z podróżowaniem w trakcie globalnej pandemii 6 na 10 respondentów z Polski przyznaje się do dużej ekscytacji swoim najbliższym wyjazdem. Na pytanie o to, co byliby w stanie zrobić, aby móc znowu bezpiecznie podróżować, 71% deklaruje gotowość do zaszczepienia, a 54% do przestrzegania ścisłego dystansu społecznego z osobami bliskimi przez 2 tygodnie. Mniej chętnie udostępniliby władzom dane na temat zdrowia – 35% wskazań, poddali się izolacji przez kilka dni przed podróżą i po jej zakończeniu – 28%, czy udzieliliby zgody na bycie śledzonym za pomocą aplikacji z geolokalizacją – 21%.
74% ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy zamierza się szczepić na Covid-19. Z odpowiedzi respondentów wynika, że 34% z nich jest już zaszczepionych, 24% zaczepi się tak szybko, jak to możliwe, a 17% chce jeszcze chwilę zaczekać, zanim się zaszczepi. Negatywnie do szczepienia nastawionych jest 23% ankietowanych. Wyniki badania pokazują większe zainteresowanie szczepieniami w Wielkiej Brytanii – 94% osób chce się zaszczepić, w Hiszpanii – 92%, Włoszech – 90%, Belgii – 88%, czy w Portugalii – 88%.
Najwięcej badanych z Polski uważa, że „normalne” podróżowanie, bez konieczności noszenia maseczek i robienia testów, będzie możliwe w 2022 roku. Takiej odpowiedzi udzieliło 37% respondentów. Z kolei 27% widzi taką możliwość najwcześniej w 2023 roku, a 12% (najwięcej spośród wszystkich badanych krajów) twierdzi, że już nigdy podróżowanie nie wróci do normalności.
Polska część badania pokazała ponadto, że 66% ankietowanych z naszego kraju ma w tym roku plany urlopowe. To o 5 punktów procentowych więcej niż rok temu i więcej niż średnia dla Europy (57%). W tym roku 44% badanych spędzi wakacje w kraju, natomiast 30% chce spędzić urlop za granicą. Najpopularniejsze wskazywane przez respondentów destynacje to Hiszpania, Włochy, Grecja i Chorwacja.
Podczas tegorocznych wakacji najwięcej osób spędzi urlop nad morzem – 59% wskazań, w góry pojedzie 36% badanych, a 19% wybierze krótki wyjazd, typu „city break”. Latem polscy respondenci najchętniej wybierają wypoczynek tygodniowy (35%), natomiast przynajmniej dwa tygodnie wakacji planuje 32% ankietowanych. 85% badanych wyjedzie na wakacje z rodziną i przyjaciółmi. Podczas tegorocznego urlopu 41% respondentów chce odpoczywać, a 34% spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.
Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że 68% z nich pojedzie na wypoczynek samochodem. samolot wybierze 19%, a do pociągu wsiądzie 17% urlopowiczów. 43% badanych planuje zarezerwować wakacje w hotelu, 25% zatrzyma się na kwaterze prywatnej a 24% – u znajomych.
Respondenci zadeklarowali, że w tym roku planują przeznaczyć na wyjazd wakacyjny średnio 3950 zł. Jedna piąta przyznaje także, że ich budżet będzie mniejszy niż w zeszłym roku, a 34% planuje zwiększyć wydatki na wypoczynek.
O badaniu:
Badanie online zostało zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance w okresie 5–20 maja 2021 r. we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Czechach, Chinach i Tajlandii. W każdym z krajów badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie. Łącznie wzięło w nim udział 14 001 osób, w tym 1000 Polaków.
(AM, źródło: Europ Assistance)