Europejskie organy nadzoru oceniły rozporządzenie w sprawie sekurytyzacji

0
366

Wspólny Komitet Europejskich Urzędów Nadzoru (JC ESA) opublikował 31 marca raport oceniający funkcjonowanie unijnego rozporządzenia w sprawie sekurytyzacji (SECR). Dokument zawiera zalecenia mające na celu wzmocnienie ogólnej skuteczności europejskich ram sekurytyzacji poprzez ich uproszczenie, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony inwestorów i zabezpieczeniu stabilności finansowej.

W raporcie wskazano obszary, w których można wzmocnić ramy regulacyjne i nadzorcze, wspierając rozwój solidnych i stabilnych rynków sekurytyzacji w Europie.

Rozszerzenie definicji sekurytyzacji publicznej

ESA zalecają, aby zastosowanie SECR było uruchamiane, gdy przynajmniej jedna strona sekurytyzacji ma siedzibę w Unii Europejskiej. Ma to na celu zapewnienie pewności prawnej i spójnego nadzoru. W raporcie zaproponowano przegląd definicji sekurytyzacji publicznej, tak aby uwzględnić transakcje, w których papiery wartościowe są:

  • wydane z prospektem zatwierdzonym na podstawie rozporządzenia UE w sprawie prospektu lub
  • dopuszczone do obrotu na rynkach regulowanych UE lub na wielostronnych platformach obrotu (MTF) lub
  • oferowane szeroko na warunkach niepodlegających negocjacjom i podlegające testowi rynkowemu wymagającemu od unijnych twórców lub sponsorów wykazania, że transakcje nie są oferowane nieokreślonej grupie odbiorców.

Proporcjonalność w wymogach należytej staranności

W raporcie zaapelowano o bardziej proporcjonalne i praktyczne wymogi należytej staranności. Powinny one umożliwiać inwestorom instytucjonalnym otrzymywanie danych w formatach wspomagających rzetelną ocenę ryzyka, a także o zobowiązania stron sprzedających do dostarczania bieżących informacji przez cały okres trwania transakcji.

Uproszczenie wymogów przejrzystości i sprawozdawczości

Raport zaleca również usprawnienie szablonów sprawozdawczych dla sekurytyzacji publicznych, poprawę standaryzacji danych i wprowadzenie elastyczności w celu wykorzystania zagregowanych lub stratyfikowanych danych dla niektórych klas aktywów. Dokument sugeruje również ukierunkowane zwolnienia w celu zmniejszenia obciążeń związanych z przestrzeganiem przepisów dla małych i średnich podmiotów sprawozdawczych.

Celowe zmiany w ramach STS

W raporcie zaproponowano ukierunkowane zmiany mające na celu poprawę efektywności ram prawnych Simple, Transparent and Standardised (STS), zwłaszcza w odniesieniu do sekurytyzacji bilansowych (OBS) wprowadzonych w ramach pakietu na rzecz odbudowy rynków kapitałowych (CMRP).

Wyjaśnienie zasad retencji ryzyka

Komitet zaleca wprowadzenie bardziej przejrzystych wytycznych dotyczących zatrzymania ryzyka w celu zmniejszenia trudności interpretacyjnych, zwłaszcza w przypadku zobowiązań zabezpieczonych kredytem (CLO), w tym terminu „główne źródło przychodów”.

Promowanie większej spójności nadzoru w Europie

W raporcie podkreślono potrzebę silniejszej konwergencji nadzoru, aby zapobiec fragmentacji i zapewnić spójne stosowanie w państwach członkowskich. W krótkim okresie można to osiągnąć poprzez silniejszą koordynację w ramach Wspólnego Komitetu ds. Sekurytyzacji ESA. W dłuższej perspektywie ESA sugerują zbadanie bardziej skonsolidowanych europejskich ustaleń nadzorczych, zwłaszcza w przypadku transakcji transgranicznych.

(AM, źródło: EIOPA)