Firmy chcą się ubezpieczać, choć ceny rosną

0
827

Skutki pandemii Covid-19 sprawiły, że firmy zainteresowały się innymi formami ochrony niż ubezpieczenie mienia czy OC działalności. Problem w tym, że towarzystwa zaostrzyły kryteria przyznawania ochrony oraz zaczęły dyktować wyższe ceny – informuje „Puls Biznesu”.

Według gazety, na popularności zyskują D&O, polisy skarbowe, od utraty zysku czy cyber. Zdaniem Joanny Wolińskiej z biura ubezpieczeń klientów korporacyjnych w EIB rosnące zainteresowanie tego typu ochrony jest efektem obaw przed zagrożeniami związanymi z obecną sytuacją, np. nieumyślnymi błędami popełnionymi przy rozliczaniu pomocy publicznej z Tarczy Antykryzysowej czy wskutek wejścia w życie nowych regulacji podatkowych. Z kolei wzrost popularności cyberpolis jest skutkiem wzrostu zagrożenia atakiem hakerów w związku z przejściem wielu firm na zdalny tryb pracy. Patrycja Warachewicz z biura ubezpieczeń klientów korporacyjnych EIB wskazuje, że według danych brokera około 70% przedsiębiorców doświadczyło już cyberataków, a częstotliwość tych ostatnich cały czas rośnie. Marlena Stańczak-Libich, dyrektor działu klienta strategicznego Marsh uważa, że popyt na ubezpieczenia cyber będzie rosnąć. Ich ceny też, ze względu na coraz większe wykorzystanie nowoczesnych technologii, co przekłada się na wzrost cyberryzyka.

Na znaczeniu zyskują także polisy BI. Marlena Stańczak-Libich uważa, że widoczna m.in. w Europie fala roszczeń z ubezpieczeń przerw w działalności odcisnęła mocne piętno na wynikach reasekuracji. Skutkiem tego wzrosły ceny polis BI. Sylwia Kozłowska, dyrektor pionu ubezpieczeń OC Willis Towers Watson Polska, jest zdania, że obecnie mamy do czynienia z rynkiem ubezpieczyciela, a nie klienta. Często zakłady nie są zainteresowane przyjmowaniem nowego ryzyka, ograniczając się do odnowienia posiadanych już polis czy kontynuowania współpracy z dotychczasowymi klientami. Sprawdzają się długoterminowe relacje. Dlatego te firmy, które stawiały na krótkoterminową współpracę, mogą mieć problemy z uzyskaniem dobrych warunków przy odnowieniu polisy czy wręcz jakiejkolwiek propozycji. Marlena Stańczak-Libich wskazuje, że aktualnie ubezpieczyciele są skłonni składać oferty w przetargach publicznych, o ile mogą liczyć na wprowadzenie klauzuli wypowiedzenia, z zastrzeżeniem określonego progu szkodowości

Więcej:
„Puls Biznesu” z 19 stycznia, Sylwia Wedziuk „Przedsiębiorcom coraz trudniej o polisy”:
https://www.pb.pl/przedsiebiorcom-coraz-trudniej-o-polisy-1105835

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)