Francja: Sąd nakazał AXA wypłatę odszkodowania w związku z pandemią

0
373

Francuski sąd gospodarczy nakazał AXA wypłacenie odszkodowania właścicielowi kilku restauracji za straty, jakie poniósł, zamykając lokale w związku z pandemią.

Sąd orzekł, że AXA musi zapłacić Stephane’owi Manigoldowi, właścicielowi czterech restauracji w Paryżu, odszkodowanie w związku ze stratami operacyjnymi, jakie jego firmy poniosły podczas kwarantanny – podał Forsal.pl za PAP. Zdaniem sądu decyzja władz o obowiązku zamknięcia restauracji kwalifikuje się jako podstawa do wypłaty odszkodowania za straty wynikające z przerwania operacji biznesowych. Sąd dał AXA dwa i pół miesiąca na wypłatę odszkodowań. Ta utrzymywała, że dekret rządowy z 14 marca ogłaszający, że placówki takie jak restauracje nie mogą przyjmować klientów, nie był równoznaczny z decyzją władz o zamknięciu restauracji.

Jak podkreśla Reuters, wyrok ten może uruchomić gigantyczną falę wniosków o odszkodowania. – Oznacza to, że wszystkie firmy, które mają taką klauzulę (w kontrakcie ubezpieczeniowym), mogą zwrócić się do swoich ubezpieczycieli – powiedziała prawniczka Manigolda Anais Sauvagnac. AXA wydała komunikat, w którym zapowiedziała złożenie apelacji.

Według wstępnej oceny samego sektora ubezpieczeniowego, francuscy ubezpieczyciele musieliby zapłacić 20 mld euro tytułem odszkodowań, gdyby musieli uznać straty firm wynikłe z kwarantanny za objęte ubezpieczeniem.

Więcej:

https://forsal.pl/…

(AM, źródło: Forsal.pl, PAP)