Francja: Stress testy klimatyczne dla banków i ubezpieczycieli

0
701

Francuski regulator finansowy w 2020 r. podda banki i ubezpieczycieli stress testom związanym ze zmianami klimatycznymi – zapowiedział zarządzający bankiem centralnym François Villeroy de Galhau. Inwestorzy coraz mocniej naciskają na firmy, domagając się konkretnych kroków pomocnych w implementacji wspieranego przez ONZ Porozumienia Paryskiego z 2015 r., aby zapobiec katastroficznemu globalnemu ociepleniu – podaje agencja Reuters.

We Francji banki i ubezpieczyciele – prawnie zobowiązani do ujawniania ryzyk klimatycznych od 2016 r. – również znajdują się pod presją regulatorów. – W przyszłym roku przeprowadzimy klimatyczne stress testy dla banków i ubezpieczeń – powiedział Villeroy na odbywającej się w Paryżu konferencji poświęconej zielonym finansom, ale nie podał szczegółów co do tego, jakie aspekty operacji czy inwestycji instytucji będą poddane badaniu. Podkreślił tylko: – Będzie to bardzo ważny krok naprzód, ku ocenie rodzaju ryzyk klimatycznych, jakie rodzą się w bilansach banków i ubezpieczycieli.

Villeroy, który kieruje również francuskim organem nadzoru finansowego, powiedział, że instytucje finansowe będą się mierzyć w warunkach testowych z dwoma albo trzema scenariuszami zmian klimatycznych, a wyniki zostaną upublicznione.

Bank Anglii zapowiedział w październiku, że podda system finansowy testowi różnych klimatycznych „ścieżek”. Wcześniej Europejski Bank Centralny poinformował, że rozważa podjęcie takiego działania.

We Francji na sektor finansowy wywierana jest presja regulacyjna mająca skłonić do zwiększenia wysiłków w kierunku ograniczenia zaangażowania w branżę węglową. – Jest absolutnie konieczne, aby ryzyko finansowania elektrowni węglowych zostało jak najszybciej zredukowane w bilansach francuskich banków – powiedział Villeroy w wywiadzie dla gazety „La Croix”.

Sektor finansowy zobowiązał się w lipcu do ujawnienia planów wycofywania się z finansowania branży węglowej do połowy przyszłego roku. Francuski bank Société Générale i francuski ubezpieczyciel AXA wyjdą z sektora węglowego do 2030 r. w państwach OECD i do 2040 r. w pozostałych.

Francuski bank BNP Paribas przestanie finansować sektor węgla energetycznego do 2030 r. w Unii Europejskiej i do 2040 r. na świecie.

AC