GDV: Kolizja na stoku występuje coraz częściej

0
740

Jeden na pięć wypadków sportowych przydarza się narciarzom. Statystyki wypłat ubezpieczycieli wypadkowych za okres 2017–2021 ujawniają, że za ok. 7100 wypadków przypadających na sezon narciarski z prywatnych ubezpieczeń wypadkowych wypłacono średnio 7750 euro za zdarzenie.

Spośród różnych sportów prowadzących do wypadków, narciarstwo jest odpowiedzialne za ok. 20% wypadków sportowych – podaje portal Xprimm, powołując się na analizy Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli (GDV). Za większy odsetek odpowiada tylko piłka nożna – 33%. Tenis i jeździectwo również mają istotny udział w statystyce wypadków, jakim ulegają osoby uprawiające sporty.

Oprócz ubezpieczenia NNW i zdrowotnego, osoba wyjeżdżająca na narty powinna posiadać prywatne ubezpieczenie OC, chroniące przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Na stokach narciarskich często zdarzają się kolizje, które mogą skutkować roszczeniami o rekompensatę za ból i cierpienie. Ubezpieczenie OC dla narciarzy jest nawet obowiązkowe we Włoszech i Południowym Tyrolu. Jego brak na stoku karany jest grzywną i anulowaniem ski passu.

Według niemieckiego Ośrodka Monitorowania Wypadków Narciarskich (ASU) ryzyko doznania urazu na nartach rośnie, w tym w wyniku wypadku o charakterze kolizji, wraz z liczbą poszkodowanych wymagających leczenia szpitalnego. Rośnie również ryzyko urazu większości obszarów ciała, z wyjątkiem kolan.

Niemieckie statystyki pokazują, że ryzyko kolizji skutkującej urazem w sezonie zimowym 2022/2023 wzrosło z 1,29 do 1,5 na 1000 narciarzy. Urazy w wyniku kolizji stanowiły niemal 20% wszystkich urazów narciarskich.

W sumie w poprzednim sezonie doszło do 44 tys. wypadków na nartach, w porównaniu z 39 tys. w sezonie 2020/2021. Według ASU ryzyko leczenia szpitalnego po wypadku narciarskim również wzrosło z 1,6 do 1,7 na 1000 narciarzy.

AC