Zgodnie z zapowiedziami już od 11 listopada Polacy będą podróżować bez wiz do Stanów Zjednoczonych. Generali radzi wybierającym się do USA, aby zabrali ze sobą odpowiednie ubezpieczenie podróżne.
Ubezpieczyciel przypomina, że koszty medyczne w USA należą do jednych z najwyższych na świecie, a ewentualny powrót do kraju też nie będzie tani, zważywszy na dzielącą oba kraje odległość. System ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych działa na zupełnie innych zasadach niż w Polsce. Opieka medyczna w większości jest tam dodatkowo płatna, a koszty leczenia są wysokie. Dlatego Generali zwraca uwagę, że dobra polisa powinna zapewniać przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia w placówkach medycznych, pozwolić na bezgotówkową likwidację szkód, objęcie ochroną mieszkania od kradzieży na czas wyjazdu, a także zapewnić możliwość wykupienia udziału własnego w wynajętym samochodzie na czas urlopu.
Zakres ubezpieczenia w przypadku podróży zagranicznej do USA powinien obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia i usług assistance, a także pokrycie całkowitych kosztów powrotu do Polski w przypadku, gdy rozstrój zdrowia lub wypadek był na tyle poważny, że ubezpieczony nie może samodzielnie wrócić do kraju. Dodatkowo powinna istnieć opcja rozszerzenia zakresu o NNW, OC, ubezpieczenie bagażu podróżnego, sprzętu sportowego, kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej, kosztów anulowania noclegu czy biletu lotniczego, a także wielu innych dodatkowych ryzyk.
Osobom wybierającym się za ocean, w związku z wysokimi kosztami leczenia na miejscu, przyda się ubezpieczenie zapewniające organizację i pokrycie wszelkich kosztów pomocy medycznej. W ramach takiej pomocy ubezpieczony może skorzystać z badań i zabiegów ambulatoryjnych, konsultacji lekarskich, dojazdu lekarza z najbliższej placówki, pobytu w szpitalu, zakupu lekarstw, środków opatrunkowych, transportu do szpitala, leczenia stomatologicznego czy opłacenia honorarium lekarza.
– Pomagamy klientom na całym świecie. Z naszych danych wynika, że najdroższe sprawy medyczne są realizowane m.in. właśnie na terenie Stanów Zjednoczonych. Koszty pomocy zdrowotnej mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych w zależności od rodzaju schorzenia czy podjętej interwencji. Właśnie w takim momencie okazuje się, jak bardzo przydatne jest ubezpieczenie podróżne. Gdy przebywamy za granicą, każdy, nawet najbardziej prozaiczny problem, wiąże się z dodatkowym stresem oraz troską o zdrowie i bezpieczeństwo. Trudno w takich sytuacjach racjonalnie szukać rozwiązania. Ubezpieczenie podróżne sprawia, że nasi klienci nie muszą się tym martwić – mówi Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali TU.
Radzi też, aby pomyśleć o pakiecie usług assistance gwarantującym m.in. kontakt lub telekonferencję z osobą bliską, transport ubezpieczonego do Polski albo kraju zamieszkania czy pomoc w sytuacji śmierci ubezpieczonego. Dodatkowo assistance powinno zapewniać pomoc w przypadku utraty dokumentów, pokrycie kosztów poszukiwań w górach i na morzu, a w razie choroby lub wypadku, gdy stan zdrowia ubezpieczonego nie pozwoli na prowadzenie pojazdu – zapewnić zastępczego kierowcę.
(AM, źródło: Generali)