Howden: Blisko 2,5 mld funtów przychodów na 30. rocznicę działalności

0
538

Wzrost przychodów o 33%, wzrost skonsolidowanej EBITDA o 30%, marża EBITDA 31,9% oraz 56 przejęć – to największe osiągnięcia Grupy Howden w ostatnim roku finansowym zakończonym na koniec września 2023. Grupa urosła organicznie o 13%.

Przychody Howdena wyniosły 2,44 mld funtów, wobec 1,84 mld funtów rok wcześniej. Grupa podkreśla, że próg 1 mld funtów przychodów przekroczyła zaledwie przed 3 laty. Skorygowana skonsolidowana EBITDA w 2023 r. wzrosła z 600 do 780 mln funtów.

Przyjęta przez Howdena strategia zarządzania kapitałem inwestorów instytucjonalnych i pożyczkodawców pozwala na dokonywanie przejęć na całym świecie. W minionym roku finansowym zakończono 56 transakcji na kluczowych rynkach. Grupa przejęła m.in. TigerRisk w USA, March RS w Hiszpanii, Apex w Nowej Zelandii, Théorème we Francji czy Reich Insurance w Wielkiej Brytanii. W 2023 r. Howden powitał 1000 nowych akcjonariuszy-pracowników, zwiększając ich łączną liczbę do 4500 w 50 krajach. Całkowite zatrudnienie wynosi już 16 tys., przy czym 800 osób dołączyło do grupy w roku finansowym 2023 w wyniku zatrudnienia w ramach nowych inicjatyw.

– W tym roku obchodzimy 30. rocznicę naszej działalności jako największej prywatnej globalnej grupy ubezpieczeniowej, obsługującej klientów w zakresie pośrednictwa detalicznego, specjalistycznego i reasekuracyjnego, rynków kapitałowych i underwritingu. Zbudowaliśmy wyjątkowy biznes w oparciu o własność pracowniczą, wspieraną przez długoterminowych inwestorów zewnętrznych. Rozwijaliśmy się dzięki konsekwentnej i nieustannej realizacji strategii przyciągania i wzmacniania pozycji najlepszych ekspertów, zarówno indywidualnych, jak i poprzez dopasowane przejęcia. Cel jest niezmienny – chcemy zapewnić sobie wyjątkowe tempo wzrostu organicznego w dłuższej perspektywie – mówi David Howden, dyrektor generalny grupy. Podkreśla, że dzięki dynamicznemu rozwojowi w ostatnich latach Howden jest jednym z czterech czołowych brokerów reasekuracyjnych i największym niezależnym globalnym graczem w Europie.

– Nasz średni trzyletni wzrost organiczny wynosi 17%. Jestem niesamowicie dumny z tego, co budujemy – dodaje David Howden.

(AM, źródło: Howden)