Huragan Ida odpowiedzialny za około 18 mld dolarów strat ubezpieczonych

0
200

Firma modelowania ryzyka katastroficznego Karen Clark & Co. szacuje, że huragan Ida wyrządził w USA i na Karaibach ok. 18 mld dolarów strat ubezpieczonych. To pierwsze szacunki sporządzone przez jednego z największych ekspertów od modelowania ryzyka w branży. KCC obliczyła, że z powyższej kwoty zaledwie 40 mln USD strat ubezpieczonych dotyczyć będzie Karaibów.

Reuters przypomina, że wcześniej analitycy ubezpieczeniowi szacowali roszczenia z powodu huraganu Ida na 15 do 30 mld dol., ale ostrzegali, iż kwota ta może wzrosnąć, po części z powodu cen pandemicznych, które podniosły koszty materiałów budowlanych i robocizny.

Agencja ratingowa Fitch podała, że straty spowodowane przez Idę prawdopodobnie przewyższą wartość szkód powstałych w wyniku zimowej burzy Uri (15 mld dol.) oraz huraganu Laura, najkosztowniejszej katastrofy w 2020 r. –10 mld dol.

Prognoza obejmuje szkody w prywatnie ubezpieczonych nieruchomościach mieszkalnych, handlowych i przemysłowych oraz samochodach. Nie obejmuje natomiast łodzi, nieruchomości przybrzeżnych ani strat objętych amerykańskim Narodowym Programem Ubezpieczeń Powodziowych.

Analitycy UBS stwierdzili, że skutki Idy najmocniej uderzą w zysk na akcję spółek Swiss Re i Lancashire, odpowiednio o 32% i 30%, podczas gdy najmniej ucierpią Hannover Re i Munich Re.

(AM, źródło: Reuters)