Innowacje dla życiowców podczas RGA Technovate Lab

0
666

We wtorek 8 października 2019 roku w Warszawie odbyło się RGA Technovate Lab. Organizatorem spotkania był reasekurator życiowy RGA, który zaprosił z jednej strony przedstawicieli zakładów ubezpieczeń, a z drugiej reprezentantów ubezpieczeniowych start-upów z Polski, Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W wydarzeniu wzięło udział blisko 15 zakładów ubezpieczeń, w tym liderzy rynku życiowego. Gospodarzem był Wojciech Książkiewicz, szef polskiego biura RGA, odpowiadający za cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

Wprowadzenie wygłosił Jarosław Mastalerz z mAccelerator, funduszu venture capital należącego do grupy mBank. Mówił o gospodarce dialogu, gdzie najistotniejszym punktem spotkania klientów i firm jest cyfrowy komunikator. Zwrócił uwagę, że ludzie oczekują od marek szybkiej i sensownej komunikacji w czasie rzeczywistym. W jego opinii ma sens robotyzacja i automatyzacja wszystkich powtarzalnych procesów, jednak za komunikację na ten moment wciąż muszą odpowiadać ludzie.  

O roli mądrego i silnego przywództwa w dobie przemian i innowacji mówił Olav Cuiper, wiceprezes RGA odpowiedzialny za region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Najciekawsze dla zebranych były prezentacje konkretnych rozwiązań, które zaprezentowały firmy:

  • Good Safe (zabezpieczenie najważniejszych dokumentów z wykorzystaniem technologii blockchain)
  • Higo Sense (telemedycyna i zdalna diagnostyka)
  • ChatForce (narzędzia do komunikacji z klientami i pracownikami)
  • SkinVision (aplikacja pozwalająca wykryć nowotwory skórne)
  • Cyber Rescue (pomoc w razie cyberzagrożeń)
  • Digital Teammates (robotyzacja procesów)
  • Sensely (wirtualny asystent medyczny)
  • Boomerun (wykorzystanie danych biometrycznych do wyceny ryzyka i w charakterze benefitów pracowniczych).

Wydarzenie zakończył panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Jarosław Mastalerz, Managing Partner, mAccelerator, Sławomir Łopalewski, prezes zarządu PKO Ubezpieczenia i Cezary Świerszcz, prezes Bacca.

To było jedno z bardziej inspirujących i zarazem konkretnych spotkań poświęconym innowacjom możliwym do zastosowania w branży ubezpieczeniowej. Dla ubezpieczycieli była to też okazja do spotkania kolegów z różnych rynków, nie tylko europejskich. Najbardziej wartościowe wydają się przykłady konkretnych zastosowań technologii i właśnie tego podczas RGA Technovate Lab nie brakowało. Szczególnie obiecujące są z jednej strony narzędzia wspierające komunikację, a z drugiej rozwiązania telemedyczne, które stanowią realną wartość dla klientów. Ubezpieczyciele życiowi, od kilku lat zmagający się ze stagnacją w swoich biznesach, mogli wrócić do biur z nowymi pomysłami. Transformacja modeli biznesowych ubezpieczycieli życiowych powoli staje się koniecznością i można być pewnym, że to technologia będzie osią zmiany.

Aleksandra E. Wysocka