Inżynierowie ryzyka pomagają klientom

0
759

Inżynierowie oceny ryzyka naszej firmy w ramach dialogu z klientami starają się aktywnie wspomagać przedsiębiorców i osoby prywatne w celu zwiększenia bezpieczeństwa, przede wszystkim pożarowego.

Opracowujemy standardy jakościowe – zbiory wytycznych, dobrych praktyk postępowania. Przykładem są wytyczne dotyczące fotowoltaiki, szczególnie dla instalacji montowanych na dachach z izolacją palną, co znacząco zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania potencjalnego pożaru.

Przygotowujemy też wytyczne dotyczące wykorzystania małych magazynów energii (do 100 kWh) oraz montażu i eksploatacji ładowarek do pojazdów elektrycznych, przede wszystkim w kontekście garaży podziemnych. Robimy to w odpowiedzi na sugestie klientów, którzy wskazują na brak przepisów prawnych w tym zakresie.

Istniejące przepisy nie w pełni „nadążają” za szybkim rozwojem technologii litowo-jonowej i jej upowszechnieniem w zakładach i domach, a generuje ona istotne i niedoceniane ryzyka. Z tego względu postanowiliśmy przedstawić zestaw dobrych praktyk, zarówno w sferze organizacyjnej, jak i technicznej. Uproszczone wytyczne zostały również przygotowane dla domów jednorodzinnych.  

Innym elementem doradztwa, które Allianz od wielu lat z sukcesem praktykuje na rynku światowym i polskim, jest rekomendacja wykonywania termowizji instalacji elektrycznych i technologicznych w obiektach przemysłowych. Ogromna baza wykonanych badań przez naszych klientów wskazuje wiele sytuacji, gdzie temperatury, np. styczników czy silników w momencie badania były już na tyle wysokie, że groziły pożarem, co zostało zażegnane po wykonaniu prostych najczęściej napraw. Relacja kosztu badań i napraw w stosunku do potencjalnych strat pożarowych, dymowych i zalania wodą gaśniczą jest tu wyjątkowo korzystna.

Wielokrotnie otrzymywaliśmy podziękowania od osób zarządzających i działów utrzymania ruchu firm – naszych klientów po wdrożeniu regularnych badań termowizyjnych w utrzymaniu ruchu, co daje znaczący spadek awaryjności „codziennej”.

To tylko kilka przykładów naszych „ponadnormatywnych” działań na rzecz klientów, które często niewielkim kosztem zwiększają bezpieczeństwo obiektów (oraz pracowników/mieszkańców) w reakcji na pojawiające się nowe zagrożenia. Kluczowa jest świadomość i skorzystanie z fachowej wiedzy o tym, jak lepiej zabezpieczyć dom/zakład przed ryzykami generowanymi przez zmieniający się świat. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą inżynierowie oceny ryzyka zakładów ubezpieczeń.

Piotr Gilowski
menedżer działu oceny ryzyka majątkowego, Allianz Polska