Jacek Smolarek na czele Signal Iduna w Polsce

0
803

Signal Iduna Polska ma nowego prezesa. Decyzją Walnego Zgromadzenia obu spółek grupy z dniem 1 lipca ich stery przejmie Jacek Smolarek, w przeszłości m.in. prezes Concordii. Na nowym stanowisku zastąpi Jürgena Reimanna. Powołanie nowego prezesa podlega formalnemu zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

– Bardzo cieszymy się z powołania Jacka Smolarka na nowego prezesa Signal Iduna Polska. Jesteśmy przekonani, że jego udokumentowane doświadczenie w sposób widoczny przyczyni się do rozwoju naszego polskiego biznesu. Jürgen Reimann, który jest członkiem zarządu od 2007 roku i do tej pory z oddaniem służył jako nasz prezes, pozostanie członkiem zarządu przez określony czas, aby zapewnić płynne przejęcie obowiązków przez Jacka Smolarka – powiedział Mark Osterloff, Head of International Signal Iduna Gruppe.

Jacek Smolarek jest absolwentem Wydziału Historii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Swoją edukację kontynuował na Uniwersytecie im. J. Gutenberga w Moguncji (program stypendialny TEMPUS), Uniwersytecie Warszawskim (zarządzanie) oraz Politechnice Warszawskiej (rzeczoznawstwo majątkowe). Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych. 

Karierę zawodową rozpoczynał w 1992 roku w wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska. W latach 1994–1996 zajmował kierownicze stanowisko w Siemens sp. z o.o., gdzie odpowiedzialny był za rozwój sieci sprzedaży. W roku 1996 dołączył do zespołu ESSO Polska sp. z o.o. jako Project Manager i szef regionalnego biura inwestycji, w którym zarządzał inwestycjami spółki w regionie środkowej i północnej Polski.

W latach 2000–2015 związany był z Grupą Generali w Polsce, najpierw jako dyrektor Departamentu Logistyki, później także dyrektor Departamentu Personalnego. W 2005 roku został powołany do zarządu Generali PTE, a w 2013 roku na stanowisko prezesa zarządu PTE. Odpowiadał za departamenty: Logistyki, Personalny, IT, Obsługi Sił Sprzedaży, Prawny oraz Audytu Wewnętrznego.

W latach 2015–2018 zarządzał towarzystwami Grupy Concordia: Concordia Polska TUW oraz WTUŻiR Concordia Capital, w których skupił się m.in. na zmianie pozycji firmy na rynku, zwiększeniu przychodów, zysku netto i wskaźników wypłacalności. Od 2019 roku pełnił rolę doradcy biznesowego w organizacjach typu startup. Współpracował z funduszami Venture Capital.

Powołanie Jacka Smolarka jest jedną z niewielu roszad na stanowisku prezesa zakładu ubezpieczeń działającego w Polsce, jakie miały miejsce w tym roku. Na początku maja na czele Aviva TUO stanęła Katarzyna Laurenza. Z kolei w czerwcu ze stanowiska prezesa Polski Gaz TUW zrezygnował Jacek Gdański.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl