Jak uchronić pracowników przed poważnym zachorowaniem?

0
711

Ochrona zdrowia pracowników to obowiązek każdego pracodawcy. To nie tylko badania okresowe, ale również profilaktyka. Z jakich świadczeń powinni móc korzystać pracownicy?

Brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby, ciężka choroba najbliższej osoby, nowotwór oraz brak dostępu do opieki medycznej to cztery z dziesięciu największych obaw Polaków, które można zminimalizować dzięki ubezpieczeniom.

Należy też pamiętać, że poważne zachorowanie pracownika wpływa nie tylko na niego i najbliższych. Ma również spory wpływ na funkcjonowanie firmy, w której pracuje taka osoba. Dlatego w ogóle nie dziwi mnie to, że przedsiębiorcy coraz chętniej zapewniają zatrudnionym dostęp do dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Co poważne zachorowanie pracownika oznacza dla pracodawcy?

Wystarczy spojrzeć na liczby – w 2020 r. 4876,3 tys. pracowników otrzymało 15 497,3 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej. Łącznie ich absencja wyniosła 182 673,7 tys. dni, co stanowiło 71,3% liczby dni absencji.

I choć nie były to długie absencje – 59,5% to zwolnienie na okres od 1 do 10 dni – to każda nieobecność zaburza pracę przedsiębiorstwa w mniejszym lub większym stopniu, więc wpływa także na zysk i koszty. Średni czas absencji z tytułu choroby własnej pracownika to 12 dni według ZUS.

Jakie były przyczyny nieobecności pracowników?

Wśród pracowników przyczyną najdłuższej absencji chorobowej były (poza ciążą – 18,8% dni absencji chorobowej), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 15,4% dni absencji chorobowej pracowników, choroby układu oddechowego – 15% dni absencji oraz urazy i zatrucia – 11,8% dni absencji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Choroby układu sercowo-naczyniowego to najczęstsza przyczyna zgonu w Polsce i każdego roku odpowiadają za 52% zgonów wśród kobiet i 41% u mężczyzn.
  • Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponad dwukrotnie.
  • Udar mózgu jest z kolei trzecią przyczyną zgonów i dotyczy wszystkich grup wiekowych.
  • Rośnie liczba diagnozowanych problemów związanych z wadami i chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa.
  • Cukrzyca jest obecnie nazywana pierwszą niezakaźną epidemią na świecie.

Do tych problemów dochodzą jeszcze powikłania po Covid-19 i absencje z powodu wypadków przy pracy (to ok. 17% przyczyn zwolnień). Co zatem mogą zrobić pracodawcy?

Jak można pomóc dzięki ubezpieczeniom?

Szybki dostęp do odpowiednich konsultacji i badań diagnostycznych jest obecnie na wagę złota. Żeby ułatwić pracodawcom dbanie o zdrowie pracowników, przygotowaliśmy 10 Pracowniczych Programów Profilaktycznych. Są to:

  • Profilaktyka kardiologiczna + Walka dla Serca
  • Profilaktyka onkologiczna + Walka z Rakiem
  • Profilaktyka neurologiczna + Walka z Udarem
  • Profilaktyka następstw urazów
  • Profilaktyka nabytych wad postawy
  • Profilaktyka nabytych wad wzroku
  • Profilaktyka nabytych wad słuchu
  • Profilaktyka chorób układu oddechowego
  • Profilaktyka diabetologiczna
  • Profilaktyka następstw epidemii

Jak widać, ich zakres dobraliśmy tak, żeby odpowiadały najpilniejszym potrzebom i problemom, z którymi zmagają się obecnie polscy pracownicy i przedsiębiorcy. W przypadku najgroźniejszych problemów poszliśmy nawet o krok dalej niż profilaktyka i zapewniamy dodatkowe wsparcie w zwalczeniu choroby i powrocie do zdrowia, jak kardiorehabilitacja, pomoc pielęgniarska po hospitalizacji, porady onkopsychologa czy transport medyczny na rehabilitację.

Zdrowie Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego oprócz zapewnienia dostępu do najwyższej jakości świadczeń medycznych służymy przedsiębiorcom doradztwem w wyborze optymalnej ochrony.

Do każdej grupy ubezpieczonych podchodzimy indywidualnie i dopasowujemy program ochrony ściśle do ich potrzeb oraz charakteru wykonywanej pracy, żeby uniknąć także chorób zawodowych. Dzięki temu pracownicy zyskują wartościową ochronę, a przedsiębiorca cieszy się wzrostem zadowolenia z warunków pracy, co wpływa również na lojalność zatrudnionych.

Xenia Kruszewska
dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia