Jak w szybki sposób rozpoznać zmotywowaną osobę

0
595

Sukces jest ściśle powiązany z energią wewnętrzną. Spróbujmy stworzyć obraz człowieka z motywacją. Jak wygląda taka osoba i jak się zachowuje?

Po pierwsze, musimy wziąć pod uwagę wygląd takiego człowieka postrzegany przy pierwszym spotkaniu. Człowiek posiadający motywację na pewno będzie wyglądał estetycznie: jego włosy będą zadbane, ubranie świeżo wyprane i wyprasowane, a buty będą czyste. Taki wygląd zewnętrzny może dowodzić, że ta osoba dba o siebie.

Jedna z firm przez wiele lat miała bardzo skuteczny zespół prowadzący sprzedaż przez telefon. Ustanowiono pewien standard i wymagano, aby sprzedający zawsze przychodzili do pracy estetycznie ubrani i zadbani.

Okazało się, że osiągane sukcesy były bezpośrednio związane z motywacją zespołu prowadzącego sprzedaż przez telefon. Kiedy ci ludzie czuli się dobrze z samymi sobą, ich wyniki i sprzedaż wzrastały. Oczywiście nie chodziło tu wyłącznie o wygląd. Był to pierwszy krok do stworzenia pewnej kultury pracy.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, jak ludzie się poruszają. Czy dana osoba porusza się niemrawo, z rękami w kieszeniach, czy też chodzi sprężystym krokiem, a ręce dodają jej dynamiki?

Po drugie, mowa ciała mówi wiele o człowieku entuzjastycznym. Uśmiechnięta twarz, ożywiony wzrok i optymistyczny wyraz twarzy z pewnością mogą informować o motywacji danej osoby – podobnie jak dzieje się to ze wszystkimi sygnałami mowy ciała. Dlatego w każdej sytuacji, gdy mowa ciała jest sprzeczna z wypowiedzią, co widać po samej ilości sygnałów płynących z mowy ciała, to właśnie ona niemal na pewno będzie przekazywać właściwe informacje.

Jeśli więc ktoś mówi, że czuje się dobrze, ale wyraz jego twarzy albo zapadnięte barki wyraźnie pokazują coś przeciwnego, sytuacja zapewne nie jest tak dobra, jak on ją przedstawia.

I wreszcie: jak komunikuje się człowiek z motywacją? Z entuzjazmem. Człowiek z motywacją mówi o przyszłości, o tym, co będzie robić albo co planuje robić. Traktuje przeszłość jak doświadczenie, które sobie przyswoił, a pozytywne okoliczności zamienia w sukcesy. Dlatego człowiek z motywacją czuje smak życia, a przebywanie w jego obecności jest przyjemnością.

Nade wszystko jednak człowieka z motywacją łatwo można określić jako osobę pozytywną. To z kolei wytwarza energię. Ludzie z motywacją wydają się mieć jej mnóstwo. Na pewno słyszałeś takie powiedzenie: „Jeśli chcesz, żeby coś zostało zrobione, poproś o to kogoś, kto jest stale zajęty”.

Dlaczego tyle piszę o motywacji i jej oznakach? Każda firma to tak naprawdę ludzie w niej zatrudnieni. Jeśli damy sobie przyzwolenie na zatrudnianie osób, które moją niski poziom motywacji, to zaczną się same problemy. I nie mam tu na myśli tylko sposobu wykonywania przez nich zadań i ich zaangażowaniu, ale również chodzi o ich wpływ na innych.

Niedawno rozmawiałem z właścicielem multiagencji, który opowiedział mi pewną historię. W jednym ze swoich punktów miał świetnie funkcjonujący zespół trzech dziewczyn. Jedna z nich musiała odejść i na jej miejsce zatrudnił na szybko nową osobę. Okazało się, że brakowało jej motywacji i zaangażowania. Ze zdumieniem stwierdził, że zaraziła swoim podejściem pozostałe dwie osoby i całej trójce poważnie spadły wyniki sprzedaży. Oprócz tego zaczęły narzekać i wymyślać problemy. Na szczęście szybko zorientował się w sytuacji i zwolnił tę osobę. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby uważnie dobierać ludzi do swojego zespołu.

Adam Kubicki
adam.kubicki@indus.com.pl