Przed zawarciem umowy grupowego ubezpieczenia na życie ubezpieczający (pracodawca) powinien podać wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel zapytywał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach, we wniosku ubezpieczeniowym.
Ubezpieczający potwierdza także w deklaracji ubezpieczeniowej datę nawiązania przez ubezpieczonego głównego stosunku prawnego i jego rodzaj (umowy: o pracę, zlecenie, dzieło, agencyjna, kontrakt menedżerski, o współpracy). Tym samym oświadcza, że dane te polegają na prawdzie, biorąc odpowiedzialność za skutki podania informacji nieprawdziwych. Oświadczenia potwierdzone są podpisem oraz pieczęcią ubezpieczającego, zgodnie z reprezentacją albo podpisem osoby upoważnionej w pisemnym pełnomocnictwie.
We wniosku ubezpieczeniowym ubezpieczający składa oświadczenia, upoważnienia i wyraża zgody na przekazywanie informacji dotyczących umowy ubezpieczenia – wnioskowanej lub zawartej. Zgody odnoszą się do sposobu – narzędzi, za pomocą których informacje te będą przekazywane, tj. na trwałym nośniku oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym wiadomości SMS/MMS lub e-mail, na wskazany przez ubezpieczającego adres poczty elektronicznej lub numer telefonu.
Niezwykle istotne znaczenie dla późniejszej odpowiedzialności ubezpieczyciela ma oświadczenie ubezpieczającego, iż wszelkie dane zawarte we wniosku ubezpieczeniowym i innych dokumentach są prawdziwe, aktualne i zgodne z jego najlepszą wiedzą. Oświadczenie jest składane w dobrej wierze i nie ukrywa żadnego faktu, o który zapytywał ubezpieczyciel.
Ubezpieczający przyjmuje tym samym do wiadomości, że w razie zatajenia lub podania nieprawdziwych informacji ubezpieczyciel może nie ponieść odpowiedzialności, powołując się na treść art. 815 § 3 Kodeksu cywilnego.
Czy otrzymawszy kompletną dokumentację ubezpieczeniową, ubezpieczyciel może sprawdzać na etapie wnioskowania prawdziwość oświadczeń pracodawcy? Na dokumentację składają się: poprawnie wypełniony wniosek ubezpieczeniowy na formularzu ubezpieczyciela wraz z danymi osób przystępujących do ubezpieczenia, deklaracje ubezpieczeniowe, formularz AML – jeśli był wymagany, inne dokumenty.
Trudno jest kwestionować prawdziwość podmiotu wnioskującego o ubezpieczenie, ponieważ nie ma problemu z potwierdzeniem tego faktu, korzystając z dostępnych rejestrów w rodzaju KRS czy CEiDG. Nie ma problemu z potwierdzeniem tożsamości beneficjentów rzeczywistych w CRBR, a jeśli nawet, są procedury pozwalające na ich ustalenie. Z czym może być problem?
Na przykład z ustaleniem, czy osobę podaną na liście przystępujących do ubezpieczenia rzeczywiście łączy z ubezpieczającym jeden ze stosunków prawnych, akceptowanych przez ubezpieczyciela.
Można zadać pytanie: na jakiej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe może zakwestionować oświadczenie pracodawcy w tym względzie? Trudno powiedzieć. Może dysponuje własną służbą wywiadu gospodarczego albo korzysta z odpłatnych usług takowej, agencją detektywistyczną chroniącą przed niechcianymi klientami, ma przecieki z ZUS, organu podatkowego? A może nie akceptuje klienta o określonym profilu?
Żądanie dodatkowego potwierdzenia zatrudnienia osób zatrudnionych i przystępujących do ubezpieczenia grupowego, poza wymaganą dokumentacją z oświadczeniami osób uprawnionych, wydaje się nieuzasadnione. Komentarze ubezpieczającego – bezcenne.
Sławomir Dąblewski
dablewski@gmail.com