Jakie ubezpieczenie dla turysty-kibica?

0
764

14 czerwca rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Gospodarzem turnieju, na którym wystąpi także reprezentacja Polski, są Niemcy. Z tej okazji Mondial Assistance i Compensa postanowiły przypomnieć kibicom o odpowiednim ubezpieczeniu na wyjazd.

– Niemcy to kraj członkowski Unii Europejskiej, więc wyposażeni w bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) polscy turyści mają w tym państwie dostęp do publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach co niemieccy obywatele. Warto podkreślić, że mówimy wyłącznie o dostępie do państwowej służby zdrowia, bo za prywatne leczenie płaci się we własnym zakresie. Zresztą nie tylko za nie, bo część świadczeń, które w Polsce pokrywa NFZ, jest w Niemczech odpłatna. Dopiero zakup dobrowolnej polisy turystycznej pozwala w szerszym zakresie zabezpieczyć się przed kosztami usług medycznych i leków – mówi Andrzej Paduszyński, odpowiedzialny za ubezpieczenia turystyczne w Compensie.

– Kupując ubezpieczenie medyczne w związku z wyjazdem do Niemiec powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie sumy ubezpieczenia i wybór solidnego ubezpieczyciela, który pracuje z najlepszymi dostawcami usług medycznych i dzięki temu najlepiej zorganizuje pomoc w razie potrzeby – mówi Ludmiła Opałko, kierowniczka Działu Sprzedaży Ubezpieczeń Turystycznych Allianz Partners. – Rekomendujemy minimum 200 tys. zł limitu kosztów leczenia i assistance. Z kolei ubezpieczenie OC zabezpieczy nas na wypadek wyrządzenia szkody innym osobom. Rezerwując hotel, wypożyczenie samochodu lub inną usługę turystyczną w Niemczech, warto pamiętać też o możliwości ubezpieczenia takich kosztów podróży przed wyjazdem, by w razie konieczności rezygnacji z podróży otrzymać zwrot od ubezpieczyciela wszystkich kosztów nierefundowanych przez sprzedawcę danej usługi turystycznej – uzupełnia.

Leczenie w Niemczech?

Listę odpłatnych świadczeń w ramach niemieckiej służby zdrowia otwiera pobyt w szpitalu, który kosztuje 10 euro dziennie – po łącznie 28 dniach pobytu w ciągu roku opłata przestaje być naliczana. Pacjenci ponoszą także koszty ponadstandardowych usług w szpitalu – to m.in. pokój jednoosobowy czy leczenie przez ordynatora. Za leki i opatrunki na receptę płaci się 10% ceny, ale nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 euro. Koszty leków bez recepty należy pokryć w całości samodzielnie. Inaczej niż w Polsce, płatny jest także transport do szpitala – na terytorium Niemiec należy dopłacić 10% jego wartości, minimalnie 5 i maksymalnie 10 euro.

– Są oczywiście wyjątki, np. niektórych opłat nie ponoszą osoby poniżej 18 lat i kobiety w ciąży. Na darmowy przejazd karetką można z kolei liczyć m.in. w sytuacji zagrożenia życia. Warto natomiast pamiętać, że transport medyczny do Polski jest całkowicie płatny przez pacjenta. To jedna z podstawowych różnic pomiędzy usługami dostępnymi w ramach EKUZ a pokryciem kosztów leczenia i usług pomocowych w ubezpieczeniu turystycznym – dodaje Andrzej Paduszyński.

Dobre ubezpieczenie

Mecze mistrzostw odbywać się będą na 10 stadionach, z których aż 8 (poza Berlinem i Lipskiem) położonych jest w zachodniej części kraju. Aż 4 areny zlokalizowane są w Zagłębiu Ruhry. W związku z tym warto pamiętać, aby polisa zawierała m.in. pokrycie kosztów transportu medycznego. Z perspektywy turysty-kibica bardzo ważną kwestią jest, aby polisa zawierała opcje dodatkowe, takie jak rozszerzenie o choroby przewlekłe, ubezpieczenie bagażu oraz klauzulę alkoholową.

– W przypadku osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie, astma czy cukrzyca, niezbędne jest sprawdzenie, czy polisa zawiera zwyżkę na wypadek powikłań w związku z chorobą przewlekłą. W przewożonym bagażu możemy mieć różne sprzęty, dlatego warto go ubezpieczyć na odpowiednią kwotę. Mamy też nadzieję, że w strefach kibica nasi rodacy będą mogli świętować zwycięstwa Polaków. Tutaj warto pamiętać o wykupieniu klauzuli alkoholowej – wtedy ubezpieczyciel obejmie ochroną zdarzenia, do których dojdzie wskutek działania osoby ubezpieczonej również pod wpływem alkoholu – podkreśla Ludmiła Opałko.

Dla aktywnych

Wyjeżdżający na Mistrzostwa Europy nierzadko planują dodatkowe aktywności. Ci, którzy zamierzają uprawiać sport, powinni pamiętać o kolejnym rozszerzeniu zakresu ochrony dla aktywnych.

– Z ubezpieczeniem dla osób aktywnych sportowo możemy liczyć na pomoc m.in. w przypadku utracenia kosztów niewykorzystanych aktywności, uszkodzenia sprzętu sportowego, kosztów ratownictwa czy leczenia po powrocie z podróży. Osobną kategorię stanowią sporty wysokiego ryzyka – jeśli takie planujemy, zaznaczmy to od razu podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym – rekomenduje Ludmiła Opałko. 

(AM, źródło: Mondial Assistance, Brandscope)