Japonia: Rentowność ratuje reasekuracja państwowa i zagraniczna

0
622

Japońscy ubezpieczyciele majątkowi najprawdopodobniej dadzą sobie radę ze stratami i nie odczują negatywnych skutków trzęsienia ziemi o sile 7,6, które nawiedziło Półwysep Noto w prefekturze Ishikawa 1 stycznia 2024 r.

W wyniku trzęsienia ziemi zginęło ponad 240 osób i zniszczeniu uległo ponad 4000 nieruchomości – podała Japońska Agencja Zarządzania Pożarowego i Katastroficznego.

– Japońscy ubezpieczyciele majątkowi są w stanie utrzymać stabilność działania pomimo powtarzających się trzęsień ziemi, ponieważ większość kosztów szkód mieszkaniowych ponosi rząd. Poza tym ubezpieczyciele zatrzymują minimum ryzyka netto z korporacyjnych polis od trzęsienia ziemi, a większość ryzyka cedują na reasekuratorów, co pomaga im zachować kontrolę nad rentownością – komentuje Sravani Ampabathina, analityczka ubezpieczeniowa Global Data.

Szacuje się, że trzęsienie ziemi na Noto przyniosło straty gospodarcze w wysokości 1,1–2,6 bln jenów (8,6–20,3 mld dol.) i straty ubezpieczone na sumę 792 mld jenów (6 mld dol.). Rząd, poprzez państwowego reasekuratora Japan Earthquake Reinsurance Company (JER), przyjmie około 98% spowodowanych trzęsieniami ziemi mieszkaniowych szkód ubezpieczonych, z limitem 11,8 bln jenów (91,7 mld dol.) na jedno zdarzenie.

Polisy komercyjne w Japonii nie są popularne ze względu na wysoki koszt. Ponadto japońscy ubezpieczyciele często przenoszą dużą część ryzyk związanych z trzęsieniem ziemi z polis komercyjnych na amerykańskich i europejskich reasekuratorów, aby zmniejszyć swój udział.

Według Global Data na koniec marca 2023 r. ubezpieczenia od skutków trzęsienia ziemi miały 18,2% udziału w cedowanych składkach reasekuracyjnych.

Oczekuje się, że w utrzymaniu rentowności ubezpieczycieli majątkowych wspomagają, oprócz JER, częste podwyżki stawek w ubezpieczeniach od ognia i zagrożeń naturalnych, które stanowią blisko 85% składek z ubezpieczeń nieruchomości.

AC