Napisałem kiedyś w jednym z artykułów, że wizje artystyczne mają to do siebie, że realizują się z biegiem czasu. W związku z rozpoczynającym się sezonem ogórkowym i tryumfalnym pochodem sztucznej inteligencji zabieram Państwa do kina, proponując przegląd filmów z AI w roli głównej.
Proszę zauważyć, że są tytuły w większość leciwe. Kiedyś szalone i niewyobrażalne, dziś jednak… Jak widać, nasze obecne spojrzenie na AI nie różni się tak bardzo od tego sprzed kilkunastu lat. Zresztą sami Państwo zobaczą.
A.l. Sztuczna inteligencja
Film z 2001 r., wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Film opowiada historię chłopca o imieniu David, który został stworzony jako pierwszy robot zdolny do empatii. David (Haley Joel Osment) jest zaprogramowany tak, aby naśladować ludzkie uczucia i emocje. Jego twórca, profesor Allen Hobby (William Hurt), ma nadzieję, że David będzie w stanie zastąpić dzieci w rodzinach, które nie mogą mieć potomstwa.
Ona
Film z 2013 r. w reżyserii Spike’a Jonze’a, który przedstawia opowieść o miłości i technologii. Głównym bohaterem jest Theodore Twombly (Joaquin Phoenix), samotny mężczyzna pracujący jako autor listów. W niedalekiej przyszłości Theodore nawiązuje relację z nowym, zaawansowanym systemem operacyjnym o imieniu Samantha, wyposażonym w sztuczną inteligencję. Samantha rozwija swoją inteligencję i wrażliwość, zdobywając jednocześnie zaufanie i zainteresowanie Theodora.
2001: Odyseja kosmiczna
Tego tytułu zabraknąć nie mogło. Klasyczny film science-fiction z 1968 r., wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka (adaptacja kilku powieści Arthura C. Clarke’a). Opowiada historię odkrycia tajemniczego Monolitu przez praludzi przed tysiącami lat, by w jednej, genialnej sekwencji przenieść akcję do przyszłości, gdy ludzkość podjęła próbę eksploracji kosmosu.
Podczas drugiego odkrycia Monolit wysyła sygnał radiowy w kierunku Japeta, księżyca Saturna. Z tego powodu półtora roku później (2001) w kierunku planety, na pokładzie statku Discovery One, wyrusza ziemska ekspedycja. Statek kontroluje AI, komputer HAL 9000, któremu zakazano ujawniać astronautom, jaki jest prawdziwy cel misji. Komputer uznaje, że ludzie stanowią przeszkodę w realizacji jego zadań.
Terminator
Wyreżyserowany przez Jamesa Camerona klasyk, rozpoczynający w 1984 r. serię filmów, skupiającą się na konflikcie między ludzkością a maszynami. W pierwszej części główną postacią filmu jest Sarah Connor (Linda Hamilton), która staje się celem terminatora (Arnold Schwarzenegger) wysłanego w przeszłość, aby ją zlikwidować. Celem terminatora jest zapobieżenie narodzinom jej syna, Johna Connora, który w przyszłości stanie się liderem ruchu oporu przeciwko maszynom.
Ja, robot
Film z 2004 r. oparty na zbiorze opowiadań Isaaca Asimova o tym samym tytule. Film został wyreżyserowany przez Alexa Proyasa i jest osadzony w przyszłości, w której roboty są powszechnie używane przez ludzkość. Akcja filmu toczy się w Chicago w 2035 r., a roboty przestrzegają trzech zasad robotyki: nie szkodzić człowiekowi, być posłusznym ludziom oraz chronić własne istnienie, chyba że jest to sprzeczne z pierwszymi dwiema zasadami. Głównym bohaterem jest detektyw Del Spooner (Will Smith), który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci naukowca, podejrzewając, że winowajcą jest robot.
Ghost in The Shell
Film z 1995 r., oparty na mandze o tym samym tytule, autorstwa Masamune Shirowa. Film został wyreżyserowany przez Mamoru Oshiiego i jest uważany za klasyczne dzieło kina anime. Akcja filmu toczy się w przyszłości, gdzie ludzie są częściowo zintegrowani z technologią, a sztuczna inteligencja osiągnęła zaawansowany poziom rozwoju.
Główna bohaterka, major Motoko Kusanagi, jest członkinią specjalnego oddziału antyterrorystycznego, zajmującego się przestępstwami związanymi z technologią. Ludzki mózg w nadludzkim ciele ze świadomością połączoną z siecią informatyczną.
Tron
Film z 1982 r., w reżyserii Stevena Lisbergera. Przedstawia historię Kevina Flynna (Jeff Bridges), programisty, który zostaje przeniesiony do wnętrza komputera. By się wydostać, musi walczyć o przetrwanie i pokonać Master Control Program, który ewoluował w nowoczesną sztuczną inteligencję i chce przejąć całkowitą władzę nad systemem. W tym celu nielegalnie korzysta m.in. z programów rządowych, by zwiększyć swoje możliwości.
Świat Dzikiego Zachodu
Film z 1973 r., wyreżyserowany przez Michaela Crichtona. Opowiada historię futurystycznego parku rozrywki o nazwie Westworld, którego goście mogą przenieść się w czasie do świata Dzikiego Zachodu i wcielić się w postacie kowbojów. Park jest zamieszkiwany przez inteligentne androidy, znane jako hosty, stworzone do spełniania fantazji gości. Jednak gdy awaria powoduje, że hosty zaczynają atakować gości, raj staje się koszmarem.
Gry wojenne
Film z 1983 r. w reżyserii Johna Badhama. Opowiada historię młodego hakera o imieniu David Lightman (Matthew Broderick), który przypadkowo łączy się z superkomputerem o nazwie Joshua, który kontroluje amerykański system obrony nuklearnej. David, myśląc, że gra w symulację wojenną, przypadkowo rozpoczyna symulację ataku nuklearnego na ZSRR. Kiedy rząd i wojsko są przekonane, że to rzeczywiste zagrożenie, David musi współpracować z programistką Jennifer Mack (Ally Sheedy), aby uniknąć wybuchu prawdziwej wojny.
Udanego seansu życzy Państwu
Łukasz Cichowski
starszy broker
MAI Insurance Brokers Poland