Kanada: Kto się martwi o cyberbezpieczeństwo firmy?

0
308

Większość małych firm nie wierzy, że doświadczy cyberataku, chociaż wielu pracowników martwi się narażeniem organizacji na ryzyko – wynika z ankiety Insurance Bureau of Canada (IBC).

Badanie na temat cyberbezpieczeństwa wykazało, że ponad 60% małych firm uważa, że są za małe, aby stać się celem cyberprzestępców. Odsetek ten wzrasta do 73% dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Podczas gdy większość badanych właścicieli nie martwi się, że personel może stwarzać cyberzagrożenie, trzech na czterech zatrudnionych przyznało, że podjęli co najmniej jedno działanie stwarzające zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. 25% pracowników nie ma poczucia, że dysponuje narzędziami i odbyło szkolenia niezbędne do rozpoznawania potencjalnych cyberzagrożeń w pracy. 22% pracowników obawia się, że swoimi działaniami mogli przyczynić się do cyberataku albo kradzieży danych. 10% pracowników udostępniło poufne informacje publicznie dostępnej platformie sztucznej inteligencji (chatbotowi).

Mimo że niemal 40% pracowników małych firm wskazuje, że zauważyło wzrost częstości usiłowań oszustwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy, reakcje pracodawców pokazały, że mogą oni nie inwestować wystarczająco w cyberochronę. 69% nie uważa cyberbezpieczeństwa za priorytet. Tylko 20% ma zamiar zakupić cyberubezpieczenie w przyszłym roku.

(AC, źródło: Insurance Bureau of Canada)