Kanada: Zyskowne zarządzanie aktywami nie zrównoważy słabej sprzedaży

0
378

Kanadyjscy ubezpieczyciele na życie w wynikach II kwartału br. zobaczą dwucyfrowe spadki zarobków. Wywołane przez pandemię spowolnienie gospodarcze doprowadziło do najniższych w skali dekady stóp procentowych i zaciążyło na sprzedaży.

Analitycy prognozują spadki w podstawowych zarobkach na akcję na poziomie 10–14% w stosunku do ubiegłorocznych dla czterech największych ubezpieczycieli na życie: Manulife, Sun Life Financial, Great-West Lifeco oraz IA Financial.

– Firmy ubezpieczeniowe utrzymują bardzo duże rezerwy pieniężne i kiedy stopy procentowe są tak niskie jak teraz, oczywiście im to szkodzi – stwierdził Allan Small, doradca inwestycyjny Hollis Wealth.

Spadki rok do roku są największe od I kw. 2012 r. IA Financial, pierwszy ubezpieczyciel, który już podał wyniki, odnotował spadek zarobku na akcję o 6%, do 1,57 dol. kan. Od początku roku akcje IA Financial spadły o 37%. Manulife i Great Western straciły niemal 30%, natomiast Sun Life 10,6%, w porównaniu z indeksem giełdy w Toronto, który odnotował spadek o 4,6%. Scott Chan, analityk Canaccord Genuity napisał w nocie, że na branżę oddziałują niekorzystnie niższe stopy procentowe i wyższe straty na kredytach, np. dla sektora energetycznego, przynosząc spadek zysku r/r na poziomie 14%, pomimo dobrych wyników z zarządzania aktywami. Zdaniem analityka Barclays Johna Aikena prawdopodobne jest jednak, że pomimo przeciwności zyski za II kw. wykażą poprawę w stosunku do poprzednich 3 miesięcy o ok. 1%, dzięki polepszeniu na rynkach kapitałowych. Canaccord również spodziewa się wzrostu zysku o 1% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a CIBC Capital Markets nawet o 4,6%. Jednak siła zarządzania aktywami nie wystarczy, aby przeważyć słabą sprzedaż w segmencie ubezpieczeniowym i emerytalnym grupy.

Jak zauważa Brian Madden z Goodreid Investment Counsel, menedżer portfela, w którym znajdują się akcje Manulife, w stosunku do ubiegłorocznych należy się spodziewać spadku zysku na wysokim poziomie jednocyfrowym. – Kiedy występują bankructwa i zwolnienia i nie zatrudnia się wielu pracowników, nie kupuje się nowych planów ubezpieczeniowych – stwierdza Madden.

(AC, źródło: Reuters)