KAPITALna linia po interwencji produktowej

0
1414

Rozmowa z Martą Szumską, dyrektorką departamentu zarządzania produktami w Vienna Life TUnŻ SA Vienna Insurance Group

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Wasza oferta produktowa skupiała się przede wszystkim na UFK, co więc zmieniła interwencja produktowa?

Marta Szumska: – Faktycznie, ubezpieczenia na życie z UFK były naszą główną linią sprzedażową. Choć wciąż figurują one w naszej ofercie – nawet w linii KAPITALnej – to obecna strategia koncentruje się na rozwoju i sprzedaży ubezpieczeń ochronnych.

Tegoroczna interwencja produktowa wymusiła na nas gruntowne zmiany w ofercie produktów z UFK, przede wszystkim w zakresie poziomu opłat oraz doborze pozycji inwestycyjnych mającym na celu zapobieganie obarczaniu klientów nadmiernym ryzykiem inwestycyjnym. W wyniku naszych prac dotychczasowe konstrukcje np. produktów regularnych zastąpiły rozwiązania łączące ubezpieczenie na życie i dożycie z możliwością budowania kapitału poprzez inwestowanie. Oferta produktów ze składką jednorazową również uległa przebudowie.

Co się stało z klientami, którzy mieli ubezpieczenia UFK jeszcze sprzed interwencji?

– Umowy z UFK zawarte przez klientów przed 1 stycznia br. nadal pozostają w mocy. Jeśli jednak klient w tej chwili chciałby zakupić produkt z oferty sprzed interwencji, to już nie ma takiej możliwości. W takich sytuacjach oferujemy nowe, „pointerwencyjne” rozwiązania, jak np. KAPITALna INWESTYCJA+ czy KAPITALny CEL+ 2.1.

Czy w najbliższym czasie możemy się spodziewać kolejnych KAPITALnych produktów z UFK?

– W tej chwili intensywnie pracujemy nad rozbudową ubezpieczeń ochronnych. Niedawno „dołączył” do nas KAPITALny PLAN+, który jako jedyny na naszej liście produktów regularnych jest ubezpieczeniem na życie trwającym przez całe życie. Ubezpieczenie to można rozszerzyć o ryzyka dodatkowe, takie jak np. wystąpienie nowotworu lub innego poważnego zachorowania, operacja chirurgiczna albo pobyt w szpitalu.

W ramach tego rozwiązania klient ma prawo do udziału w zysku, a w przypadku decyzji o wcześniejszym rozwiązaniu umowy już po 15 latach trwania umowy otrzyma zwrot wpłaconych środków. Atutem KAPITALnego PLANU+ jest również bonus urodzinowy stanowiący określony procent sumy wpłaconych składek, który przekażemy klientowi po ukończeniu przez niego 85. roku życia.

Czy Pani zdaniem interwencja produktowa „zdusiła” ubezpieczenia z UFK i przyczyniła się do wzrostu zainteresowania ubezpieczeniami na życie?

– Interwencja produktowa na pewno zmieniła rynek ubezpieczeń z UFK i mam nadzieję, że wpłynie na odzyskanie zaufania klientów do tego typu rozwiązań. Musimy pamiętać, że w ostatnich latach ubezpieczenia z UFK nie cieszyły się popularnością, stąd też, moim zdaniem, wszelkie działania, które przyczynią się do przejrzystości tego typu produktów i ich sprzedaży w jasny, zrozumiały i uczciwy sposób, dają szanse na wzrost zainteresowania wśród klientów.

Ubezpieczenia na życie z UFK w istocie są ciekawymi rozwiązaniami dla osób, które chciałyby połączyć dwa ważne aspekty – bezpieczeństwo w wymiarze ochrony życia oraz oszczędzanie rozumiane jako inwestowanie. W ramach naszych rozwiązań z UFK klient samodzielnie może wybrać fundusze, w których będą alokowane środki.

Obecnie posiadamy 44 takie pozycje inwestycyjne zróżnicowane pod względem ryzyka i klasy aktywów, w tym siedem UFK zarządzanych przez nasze towarzystwo.

Nie uważa Pani jednak, że w dzisiejszych czasach bezpieczniej trzymać środki na lokacie? Banki oferują nam stałą stopę zwrotu w określonym terminie, a jednak nie ponosimy przy tym dodatkowego ryzyka – w inwestycjach tego nie mamy.

– Oczywiście inwestycja w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe wiąże się z ryzykiem i brakiem gwarancji kapitału, dlatego tak ważna jest dywersyfikacja środków. W ramach rozwiązań z UFK możemy zbudować portfel inwestycyjny, który będzie oparty z jednej strony na funduszach o niskim ryzyku, a z drugiej np. na funduszach akcyjnych czy funduszach surowcowych. Część z tych ostatnich w ostatnich miesiącach pracuje dobrze, przynosząc atrakcyjne stopy zwrotu, więc mogą być traktowane jako dodatkowe źródło budowania kapitału.

Należy podkreślić to raz jeszcze – inwestycje z UFK są obarczone dodatkowym ryzykiem, ale przez to mogą wypracować konkurencyjne stopy zwrotu w porównaniu z lokatami bankowymi.

Może więc strategia Vienna Life wróci na dawne tory i główną odnogą sprzedaży ponownie będą ubezpieczenia z UFK?

– Jesteśmy towarzystwem z ponad 20-letnim doświadczeniem i w tym okresie niejednokrotnie musieliśmy dopasowywać ofertę do bieżących potrzeb i oczekiwań klientów, uwzględniając również zmiany regulacji prawnych.

Pandemia wpłynęła na zwiększenie świadomości społecznej co do konieczności posiadania ubezpieczenia. Ostatnie dwa lata pokazały, jak ważna jest profilaktyka i ile znaczy życie i zdrowie – chcemy dostarczać produkty, które chronią to, co dla nas najcenniejsze.

Intensywnie rozwijamy ubezpieczenia ochronne, wierząc, że są one przyszłością naszej spółki. W każdy produkt z linii KAPITALnej wkładamy nie tylko doświadczenie, ale przede wszystkim opinie klientów i sugestie partnerów biznesowych.

Chcemy, aby nasze produkty kojarzyły się z bezpieczeństwem i spokojną przystanią, a nie ryzykiem. W tej chwili dysponujemy sześcioma ubezpieczeniami KAPITALnymi i z całą pewnością na tym nie poprzestaniemy.