Katastrofy nie dopiekły polskim ubezpieczycielom, ale to może się zmienić

0
909

Ubiegłoroczne katastrofy naturalne dużo kosztowały ubezpieczycieli. W Polsce zakłady nie odczuły zbyt mocno skutków gwałtownych zjawisk atmosferycznych, choć ich coraz częstsze występowanie może sprawić, że sytuacja się zmieni – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„DGP” przypomina, że według szacunków Munich Re klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane działalnością człowieka w 2021 r. kosztowały branżę ubezpieczeniową ok. 120 mld dolarów. Z kolei wcześniejsze szacunki Swiss Re mówiły o kwocie 112 mld dol. W porównaniu ze światem Polska wypadła dość skromnie. Talanx, który jest obecny w naszym kraju poprzez Wartę i Europę, musiał wypłacić 350 mln euro z tytułu huraganu Ida, a 320 mln euro kosztowały go lipcowe ulewy w Europie Zachodniej. Natomiast za skutki polskich letnich burz grupa zapłaciła 13 mln euro.

Dawid Korszeń, rzecznik Warty, potwierdził w rozmowie z gazetą, że lipcowe anomalie pogodowe kosztowały jego firmę kilkadziesiąt milionów złotych. Dodał też, że mimo trudności z określeniem skali roszczeń zaspokojonych przez wszystkie firmy, na podstawie m.in. udziału Warty w rynku można oszacować, że lipcowe kaprysy aury kosztowały rynek nawet pół miliarda złotych. „DGP” zwraca uwagę, że np. PZU tylko za pojedyncze uszkodzenie uprawy fasoli szparagowej na powierzchni 170 ha wypłacił ponad 0,5 mln zł. Gazeta szacuje ponadto, że towarzystwa mogły zlikwidować nawet milion szkód katastroficznych. Z drugiej jednak strony Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała niedawno, że po 3 kwartałach 2021 r. w  Polsce nie odnotowano zjawisk pogodowych, które przyniosłyby znaczące wzrosty odszkodowań w ubezpieczeniach majątkowych.

W tym roku już miała miejsce erupcja wulkanu w pobliżu wysp Tonga na południowym Pacyfiku, w wyniku której fale tsunami dotarły zarówno do wybrzeży krajów Azji, jak i do Ameryki. Z kolei w Polsce pojawiły się gwałtowne zjawiska pogodowe przede wszystkim w postaci silnego wiatru.

Więcej:

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 18 stycznia, Łukasz Wilkowicz „Ekstremalne zjawiska pogodowe kosztują coraz więcej”:

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)