Kiedy ubezpieczenie Business Interruption ma rację bytu?

0
974

Historia ostatnich 30 lat to ciągły rozwój polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw. Coraz bardziej nowoczesnych, ale również coraz lepiej zarządzanych przez profesjonalnych menedżerów, którzy do prowadzenia działalności podchodzą w sposób racjonalny i oparty na kalkulacji ryzyka, a nie tylko na zasadzie „na pewno się uda”.

Często się udaje (lub udawało), ale często również instynkt zawodzi i wtedy ubezpieczenie jest niezbędnym ratunkiem, oczywiście o ile je posiadamy. W nowocześnie zarządzanych firmach znajdziemy najnowsze trendy ubezpieczeniowe, a to za sprawą umiejętności oceny prawidłowego podejścia menedżerów do mitygacji ryzyka na podmioty zewnętrzne, które zawsze poparte jest rachunkiem ekonomicznym.

Oczywiste i nieoczywiste polisy

Ubezpieczenia OC, ubezpieczenia mienia nie stanowią już dziś problemu, konieczność ich zakupu przez przedsiębiorców chcących chronić swoje mienie oraz roszczenia osób trzecich jest jasna. Ale ubezpieczenia utraty przychodów nie zawsze brane są pod uwagę.

Warunkiem determinującym możliwość zawarcia ubezpieczenia BI ze względu na komplementarność ubezpieczeń jest konieczność posiadania i ubezpieczenia mienia, które w wyniku zniszczenia lub uszkodzenia powoduje spadek przychodów przedsiębiorstwa. Nie wszystkie firmy z uwagi na charakter swojej działalności mają taką możliwość. Najlepszym przykładem są tu firmy budowlane, które przeważnie nie posiadają nieruchomości oraz linii technologicznych, których zniszczenie miałoby wpływ na poziom przychodów. Większość posiadanego majątku skumulowana jest w mobilnym sprzęcie i maszynach budowlanych, a swoje działania prowadzą na zewnątrz swoich siedzib.

W takim razie w jakich branżach ubezpieczenie BI ma rację bytu? W zasadzie w każdej branży, gdzie szkoda w ubezpieczonym mieniu powoduje spadek przychodów firmy lub wzrost kosztów prowadzenia działalności powstały w wyniku wystąpienia szkody w mieniu. Ubezpieczenie BI może być zawarte przez wszelkiego rodzaju firmy produkcyjne, energetyczne, chemiczne, handlowe, logistyczne (magazyny), hotele, firmy usługowe, jeśli wykonywanie usługi odbywa się stacjonarnie.

Wyzwanie dla klientów

Konstrukcja odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia utraty zysku pozwala na pokrycie przez ubezpieczycieli strat finansowych określonych jako tzw. ubezpieczeniowy zysk brutto oraz zwiększonych kosztów działalności.

Dość trudnym wyzwaniem dla klientów jest często określenie wartości sumy ubezpieczenia (ubezpieczeniowego zysku brutto). Najbardziej powszechnym sposobem na określenie wartości sumy ubezpieczenia jest tzw. metoda różnicowa polegająca na odjęciu od przychodu firmy kosztów zmiennych (koszty, których w wyniku zajścia szkody ubezpieczający nie musi ponosić). Efektem jest de facto uzyskanie możliwości pokrycia kosztów stałych (generowanych pomimo wystąpienia szkody w mieniu) oraz zysku.

Przy wystąpieniu szkody ubezpieczyciel porównuje rzeczywiste wartości poniesionych strat do wartości z 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających wystąpienie szkody lub roku obrotowego. Zawsze w takim przypadku brane są pod uwagę również występujące trendy i inne czynniki mogące mieć wpływ na przychody firmy.

Cezary Goździeniak

starszy broker Biuro Ubezpieczeń Korporacyjnych

Exito Broker