Kierunek na financial wellness

0
1095

Strefa komfortu finansowego staje się dla pracowników bardziej istotna niż kiedykolwiek wcześniej, a termin financial wellness zyskuje na popularności. Wiele osób ma jednak problemy z jego dokładnym zdefiniowaniem.

Financial wellness, czyli komfort finansowy to ogólna kondycja finansowa danej osoby, która obok kondycji fizycznej i psychicznej jest jednym z najważniejszych elementów ogólnego dobrostanu każdego człowieka.

Na nasz komfort finansowy składa się przede wszystkim umiejętność radzenia sobie ze stresem finansowym, który nas dotyka, oraz wiedza na temat zarządzania finansami osobistymi. To także umiejętność kontroli nad codziennymi finansami, umiejętność podejmowania prawidłowych, korzystnych dla siebie decyzji, znajdowanie rozwiązań na problemy finansowe, zdolność realizacji stawianych sobie celów finansowych czy też osiągnięcie swobody finansowej, która umożliwia podejmowanie decyzji pozwalających na cieszenie się życiem.

Jak można wspierać komfort finansowy pracowników

Najczęściej stres finansowy wywołują sytuacje, w których nasze wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie bieżących wydatków lub gdy nie mamy wystarczających oszczędności, żeby sfinansować niespodziewane lub większe zaplanowane wydatki. W niwelowaniu takiego stresu wśród pracowników może pomóc poszerzenie oferty benefitów pracowniczych o benefity finansowe. W ramach benefitów tego rodzaju pracodawca może rozważyć udostępnienie rozwiązań, które mogą pomóc w codziennych sytuacjach życiowych. W ofercie mogą się znaleźć: pożyczka gotówkowa, konsolidacja zadłużenia oraz produkty oszczędnościowe.

  • pożyczka gotówkowa

Pożyczka udostępniana w prosty sposób i na jasnych zasadach może pomóc pracownikom sfinansować niezaplanowane wydatki, jak naprawa samochodu czy nagły remont. Pożyczka może też pomóc w realizacji planów pracownika, które trudno sfinansować z bieżących dochodów lub z posiadanych oszczędności, np. wyjazd dziecka na studia czy zakup nowych mebli lub samochodu.

Czasami mamy w miesiącu więcej wydatków niż zwykle. Wtedy wystarczającą pomocą będzie pożyczka na małą kwotę i na krótki czas. Pożyczka krótkoterminowa jest alternatywą do wcześniejszej zaliczkowej wypłaty wynagrodzenia.

  • konsolidacja zadłużenia

Osoby, które z różnych powodów mają problemy ze spłacaniem comiesięcznych rat zaciągniętych wcześniej pożyczek i kredytów, np. z powodu rosnących stóp procentowych, mogą spróbować skonsolidować swoje zadłużenie.

Połączenie zobowiązań w jeden nowy kredyt może pomóc pracownikom w obniżeniu rat i dostosować wysokość ich miesięcznych zobowiązań do aktualnej sytuacji budżetu domowego. Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które pozwala uporządkować swoje finanse i płacić tylko jedną, wygodniejszą dla siebie ratę.

  • produkty oszczędnościowe

Do gamy rozwiązań, które mogą pomóc pracownikom w różnych sprawach związanych z domowym budżetem, warto też włączyć programy, które promują oraz wspierają oszczędzanie. Systematyczne odkładanie na przyszłe wydatki to również sposób na obniżenie stresu finansowego.

Rola pracodawcy

Polacy ciągle nie mają w obszarze finansów dużego doświadczenia i nieufnie podchodzą do dostępnych rozwiązań. Poszukują zaufanego partnera, który pomoże im w niespodziewanych wyzwaniach finansowych. Partnera, który zapewni wsparcie w zarządzaniu budżetem domowym. Tym partnerem może się okazać pracodawca, który dołączy takie rozwiązania do portfolio benefitów.

Niektórzy pracodawcy obawiają się angażowania w ten obszar życia pracowników. Wprowadzenie do oferty benefitów finansowych, które mogą zapewnić realne wsparcie, jest pożądane przez pracowników, ponieważ ma rzeczywisty wpływ na podniesienie ich komfortu życiowego. 

Pracownicy od dłuższego czasu mierzą się z szybko rosnącymi kosztami życia. Wynagrodzenia w wymierny sposób tracą swoją siłę nabywczą, co zmusza do sięgania po swoje oszczędności lub po pożyczki. Pracodawcy dostrzegają, że niepokój pracowników o ich finanse osobiste przekłada się bezpośrednio na zaangażowanie w pracę i efektywność wykonywania powierzonych im zdań.

Napawa optymizmem, że firmy w ogóle zaczynają zwracać uwagę na ten fakt, bo jest to pierwszy krok do proponowania pracownikom konkretnych rozwiązań wspierających ich komfort finansowy. A pracownicy jasno wskazują, że potrzebują wsparcia w tym obszarze. Niestety, rzadko znajdują takie rozwiązana w firmie, gdyż dostępne do tej pory benefity raczej nie uwzględniały kwestii związanych z równowagą finansową.

Warto zauważyć, że wsparcie pracowników w nieprzewidzianych sytuacjach i wydatkach z pewnością może pomóc zwiększyć ich zaangażowanie i zaufanie do pracodawcy. Sytuacje, kiedy pracownik będzie poszukiwał dodatkowej gotówki na sfinansowanie większych niż zwykle wydatków, będą się zdarzały bez względu na to, czy pracodawca umożliwi im dostęp do pożyczki czy nie.

Wprowadzenie wsparcia w postaci benefitów finansowych daje jednak pewność, że pracownik skorzysta z oferty firmy, która działa etycznie i zapewnia bezpieczne oraz sprawdzone propozycje. W ten sposób może pomóc pracownikom uniknąć niekorzystnych dla nich rozwiązań – mówi Tomasz Łakomy, dyrektor ds. sprzedaży i współpracy PZU Cash SA.

Portal Cash – unikalna oferta na rynku benefitów

W krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych platformy benefitów z obszaru financial well-being funkcjonują od lat, a z serwisów takich jak: salaryfinance.com czy wagestream.com korzysta wielu pracodawców. Do niedawna takie rozwiązania nie były dostępne w Polsce.

Obecnie pracodawcy mogą skorzystać z portalu Cash, który oferuje całą gamę rozwiązań wspierających komfort finansowy pracowników. Portalem zarządza spółka z Grupy PZU – PZU Cash. W portalu Cash są nie tylko produkty, które pomagają rozwiązać chwilowe problemy finansowe czy sfinansować duże wydatki, ale pracodawca może również zaoferować produkty, które wspierają pracowników w odkładaniu środków na przyszłość czy lokowaniu ich oszczędności.

Portal Cash powstał w ramach Grupy PZU i udostępnia oferty przygotowane przez podmioty z tej grupy kapitałowej. Pracownicy firm, które udostępniły portal, mogą skorzystać z ofert całkowicie zdalnie.

Ważnym aspektem działań portalu Cash są również działania edukacyjne dla pracowników. Publikacje, webinary czy prezentacje budują ich większą świadomość w kwestiach finansów, dzięki czemu czują się oni bezpieczniej i łatwiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem budżetem domowym.

Funkcjonowanie portalu jest bardzo proste, wymaga minimum formalności, a pracodawca nie ponosi kosztów wdrożenia. Korzystając z portalu Cash, daje swoim pracownikom unikalną ofertę benefitową. Zyskuje narzędzie, które pomaga zwiększyć motywację i lojalność pracowników oraz budować wizerunek nowoczesnego pracodawcy, który dba o realne potrzeby pracownika związane z komfortem finansowym.

Produkty portalu Cash są już dostępne dla miliona użytkowników. Tak liczna grupa odbiorców jest dowodem na to, że znaczenie kategorii benefitów finansowych w Polsce rośnie i pracodawcy coraz częściej dostrzegają ich wartość – podsumowuje Grzegorz Lichota, dyrektor ds. współpracy strategicznej w PZU Cash SA.

Więcej informacji na: www.portalcash.pl