Komisje sejmowe „na tak” dla projektu ustawy o KUKE

0
419

Połączone sejmowe komisje finansów publicznych oraz gospodarki i rozwoju przyjęły 11 lipca rządowy projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, uchylającej też ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych. Nowela poszerza katalog ubezpieczeń eksportowych, w efekcie czego więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych.

W trakcie pierwszego czytania posłowie wprowadzili do projektu siedem poprawek, głównie o charakterze redakcyjnym.

Podczas dyskusji zadano wiele pytań dotyczących m.in. poziomu ryzyka transakcji, które ma ubezpieczać Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, szczegółów dotyczących wynagrodzenia Korporacji za prowadzenie ubezpieczeń, a także tego, jak będzie wyglądało rozszerzenie działalności KUKE o ubezpieczenia transformacji energetycznej. Janusz Cichoń (KO) zapytał m.in., czy KUKE stanie się „czymś w rodzaju banku rozwojowego” i czy „nowelizacja przepisów nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej” – podał stooq.pl za PAP.

Odpowiadając na pytania, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnił, że nie ma obaw, jeśli chodzi o niezgodność projektowanych przepisów z przepisami KE, natomiast notyfikacji mogą wymagać niektóre produkty wprowadzane ustawą. Zaznaczył, że nowelizacja nie zwiększa ryzyka finansowego Skarbu Państwa, natomiast umożliwi polskim przedsiębiorcom uczestnictwo w odbudowie Ukrainy.

Z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz wskazała, że po wejściu w życie przepisów KUKE będzie pierwszą w Europie korporacją ubezpieczającą transakcje na Ukrainie.

Najwięcej emocji wśród posłów wzbudziła poprawka zgłoszona przez posła PiS Adama Gawędę, polegająca na dopisaniu do projektu ustawy o KUKE artykułu zwiększającego kontrolę antykoncentracyjną w sieciach aptek. Poseł Dariusz Rosatii nazwał poprawkę „wrzutką”, wskazując, że Koalicja Obywatelska nie poprze ustawy.

Więcej na temat nowelizacji w artykule na stronie GU oraz na portalu stooq.

(AM, źródło: stooq.pl, PAP, gu.com.pl)