25 marca odbyła się VIII edycja gali przyznania nagród specjalnych w programie Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca. Wyróżnienia odebrało 21 pracodawców, którzy z zaangażowaniem i powodzeniem wdrożyli pracownicze plany kapitałowe.
Laureatów wyróżnienia wskazują instytucje finansowe, prowadzące PPK. Celem zainaugurowanego w 2019 r. programu Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca jest wyróżnienie przedsiębiorców, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem we wdrażaniu pracowniczych planów kapitałowych w swoich firmach, wykorzystując PPK jako element systemu benefitów pracowniczych i osiągając wysoką partycypację w programie.
Bezpieczeństwo finansowe pracowników
Wydarzenie rozpoczęli Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR SA, oraz Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.
– Przekroczymy dziś liczbę 100 nagrodzonych laureatów. Chciałbym ze swojej strony powiedzieć przede wszystkim dziękuję tym z Państwa, którzy upowszechniają na co dzień oszczędzanie w miejscu pracy. Dzięki pracodawcom, którzy traktują PPK jako rozwiązanie być może wyzwań kadrowych, ale też możliwość gromadzenia oszczędności przez pracowników, to rozwiązanie, które wspólnie z Państwem wdrażamy i upowszechniamy, ma szeroki wymiar – powiedział Robert Zapotoczny.
– Zawsze jak mówię o pracowniczych planach kapitałowych, używam takiego sformułowania i od samego początku tak uważam, że tak naprawdę cichymi bohaterami PPK są rzeczywiście pracodawcy. Pracodawcy, którzy wdrożyli ten system i wspólnie z pracownikami finansują wpłaty do PPK, co jest ogromnie ważne. Udało nam się wspólnie – z instytucjami finansowymi, z Polskim Funduszem Rozwoju, zwłaszcza z pracodawcami – zbudować w Polsce naprawdę solidny system dodatkowego oszczędzania.
Wystarczy powiedzieć, że przed PPK mieliśmy w Polsce około miliona osób, które oszczędzały systemowo na jesień życia, w tej chwili zbliżamy się do 5 mln. W samym PPK mamy już prawie już 3,5 mln oszczędzających. Dziś aktywa PPK przekroczyły kwotę 24 mld zł – zaznaczył Bartosz Marczuk.
Laureaci
Tym samym nagrodę specjalną w programie Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca otrzymało już 114 laureatów. W VIII edycji gali wyróżnienie otrzymały firmy: Alstom Polska SA Oddział we Wrocławiu, Bank Spółdzielczy w Radymnie, Blum Polska sp z o.o., CAE Flight Services Poland sp. z o.o., Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Daikin Airconditioning Poland sp. z o.o., EDP Energia Polska sp. z o.o., F5 Networks Poland sp. z o.o., FUCHS OIL CORPORATION (PL) sp. z o.o., Jeronimo Martins Polska SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu, Nevion sp. z o.o., Pinot sp. z o.o., sp.k., Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych Wschód SA, Rockwell Automation sp. z o.o., Starostwo Powiatowe w Poznaniu, Szkoła Podstawowa im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA, Teekanne Polska sp. z o.o., Urząd Gminy Bełchatów oraz Wojskowy Instytut Wydawniczy w Warszawie.
Motywacja dla pracowników
Laureaci wyróżnienia opowiadali o początkach wdrażania programu, dziękowali za przyznanie nagrody i podkreślali ważną rolę PPK w systemie benefitów pracowniczych.
– Przede wszystkim postawiliśmy na współpracę z pracownikami, ze związkami zawodowymi, komunikację od samego początku i oczywiście duże wsparcie instytucji finansowej. 80% pracowników przystąpiło do programu – powiedziała przedstawicielka firmy Alstom Group.
– Bardzo chciałam podziękować Portalowi PPK za wyróżnienie. Należy się ono wszystkim nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym, którzy przystąpili do programu PPK – powiedziała dyrektor Hanna Szymańska. To pierwsza szkoła podstawowa, która otrzymała wyróżnienie Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy.
Wielu z nagrodzonych pracodawców nie tylko zaangażowało się w edukację i wdrożenie programu, ale także oferuje maksymalną wpłatę pracodawcy w wysokości 4%, tak jak np. Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
Wydarzenie poprowadziła dziennikarka Radia Wnet Jaśmina Nowak. Promowanie pozytywnych przykładów ma pokazać kolejnym pracodawcom, że warto wspierać pracowników w gromadzeniu oszczędności w pracowniczych planach kapitałowych.