KUKE dostanie dodatkowe uprawnienia na wypadek nadzwyczajnych sytuacji

0
473

Ministerstwo Rozwoju i Technologii 21 lutego skierowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Celem nowych regulacji jest rozbudowa puli narzędzi pozwalających państwu, za pośrednictwem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, reagować w możliwie najkrótszym czasie na niekorzystne zdarzenia, takie jak np. pandemia Covid-19 czy wojna w Ukrainie.

Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy zawarte w niej postanowienia mają umożliwić m.in. reasekurację przez KUKE ryzyk pokrywanych ubezpieczeniami z działu II z grup 3–7 i–16 załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, o ile nie wystąpiły one na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i mają zarazem charakter nadzwyczajny, każdorazowo określany przez Radę Ministrów w akcie wykonawczym do ustawy. Projektodawca wyjaśnił, że bezpośrednią inspiracją dla tej regulacji jest identyfikacja luki rynkowej w ubezpieczeniach cargo w transporcie polskich przewoźników do i z Ukrainy, powstała w wyniku napaści Rosji. W tym celu rozszerzony zostanie katalog ubezpieczeń oferowanych przez KUKE oraz katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z tego rodzaju polis – o zakłady ubezpieczeń, także zagraniczne, o ile ubezpieczają polskich przedsiębiorców.

Ubezpieczeniowe wsparcie dla transformacji energetycznej

Nowela rozszerza też legitymację KUKE do oferowania ochrony ubezpieczeniowej w zakresie projektów pozaeksportowych – ograniczonych do wsparcia działań podmiotów prywatnych i publicznych służących transformacji energetycznej Polski i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, zgodnie ze Strategią Europejski Zielony Ład. Projektodawca zakłada, że instrumenty Korporacji będą mogły odgrywać kluczową rolę we wspieraniu projektów transformacji energetycznej – dzięki ubezpieczeniom coraz więcej inwestorów oraz banków będzie chciało uczestniczyć w transformacji energetycznej Polski.

Zwrot zaliczki będzie ubezpieczony

Nowe regulacje mają też na celu zapewnienie kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej polskim eksporterom, również w zakresie zakupu towarów. Realizacja tego będzie odbywać się poprzez wdrożenie do oferty KUKE ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez ubezpieczającego na poczet dostawy importowej z jakiegokolwiek kraju, w przypadku gdy ma on otwarty przez Korporację limit kredytowy w polisie obrotowej na zagranicznych odbiorców produktów lub usług.

Specjalne konto dla specjalnych ryzyk

W ustawie rozszerzono również katalog podmiotów mogących korzystać z ochrony ubezpieczeniowej Korporacji o polskie oddziały przedsiębiorców zagranicznych oraz wprowadzono rozwiązanie zapewniające przejrzystość operacyjną w zakresie wsparcia ubezpieczeniowego dotyczącego ryzyk odnoszących się do podmiotów ukraińskich lub terytorium Ukrainy oraz ryzyk cedowanych na KUKE przez zakłady ubezpieczeń, dotyczących polis z działu II grup 3–7 i 9–16 poprzez wyodrębnienie subrachunku w ramach rachunku Interes Narodowy.

Ponadto nowela rozszerza zakres gwarantowania przez Skarb Państwa wydatków dokonywanych w ciężar działalności powierzonej KUKE na mocy ustawy na wszystkie kategorie wydatków pokrywanych przez Korporację w ramach tej działalności, z wyjątkiem jej prowizji.

Korzyści finansowe dla budżetu

Proponowane zmiany mają dać sektorowi finansów 554,4 mln zł w 2023 r. i 8,1 mld zł łącznie do 2033 r.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem jednego z artykułów, który wejdzie w życie po upływie 9 miesięcy od powyższego terminu.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl