KUKE oferuje wsparcie firmom, którym wojna na Ukrainie skomplikowała biznes

0
928

Wojna na Ukrainie pogorszyła sytuację polskich firm sprzedających na rynek tego kraju, do Rosji i na Białoruś. Dlatego KUKE przygotowała kilka specjalnych rozwiązań dla eksporterów, którzy nadal utrzymują relacje handlowe ze Wschodem lub szukają alternatywnych rynków – informuje „Puls Biznesu”.

Janusz Władyczak, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, mówi gazecie, że sprzedaż na trzy wschodnie rynki bardzo mocno ucierpiała i nie da się obecnie określić, kiedy i w jakiej skali te rynki otworzą się dla polskich eksporterów. „PB” przypomniał, że w 2021 r. wartość ochrony udzielonej przez KUKE eksportowi na te trzy rynki wyniosła prawie 4 mld zł. Janusz Władyczak jest zdania, że obecna sytuacja powinna skłonić do refleksji eksporterów, którzy nie korzystali z ubezpieczeń należności, inwestycji, od ryzyka politycznego czy siły wyższej. Jako przykład firmy, która zadbała o należyte zabezpieczenie, wskazuje dystrybutora odzieży dziecięcej CDRL, dysponującego znaczącymi udziałami w sieci sklepów na Białorusi. Polisa Korporacji zapewnia przedsiębiorstwu ubezpieczenie z sumą ok. 20 mln zł na wypadek nacjonalizacji lub wojny wpływającej na biznes w tym państwie.

Prezes KUKE zaznacza, że jego firma dysponuje ofertą dla importerów, którzy szukają alternatyw dla sprowadzanych ze Wschodu surowców czy komponentów. Janusz Władyczak zaznacza, że dzięki gwarancjom i regwarancjom wystawianym we współpracy z bankiem importera ten ostatni może wzmocnić wiarygodność w oczach nowego dostawcy i dokonywać zakupów od razu z odroczonym terminem płatności. Eksporterzy mogą z kolei liczyć na dłuższe terminy spłat zobowiązań przez odbiorców ze Wschodu, jeśli ci nie zaprzestali działalności z powodu wojny. Natomiast przedsiębiorstwa, które produkowały na Wschodzie, mogą liczyć na wspólną ofertę KUKE i banków przy finansowaniu przenoszenia zakładów do Polski.

Janusz Władyczak deklaruje również udzielenie finansowania poprzez gwarantowanie spłaty kredytu na dany projekt firmy, która poszukuje w świecie alternatywnych miejsc do postawienia fabryk lub przejęcia konkurentów. Korporacja sama też wyszukuje na świecie projekty inwestycyjne, które może finansować, i angażuje w nie polskie firmy. Jako przykład prezes KUKE podaje sfinansowanie modernizacji ponad 60 szpitali położniczych w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Udział polskiej strony w tym przedsięwzięciu wyniósł około 50 mln euro.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 19 kwietnia, Małgorzata Grzegorczyk „KUKE robi antywojenną promocję”:

https://www.pb.pl/kuke-robi-antywojenna-promocje-1147904

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)