KUKE: Prawie 2 mld zł należności ubezpieczonych w ramach GAP EX

0
594

W I kwartale 2021 roku 150 eksporterów skorzystało z udostępnionych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych ubezpieczeń GAP EX i GAP EX+. Wysłali oni swoje produkty do około 700 kontrahentów z 33 krajów. Największa sprzedaż przypadła na odbiorców z Wielkiej Brytanii (16%), Włoch i Francji (14%) oraz Niemiec (13%). W pierwszej dziesiątce znalazły się też cztery kraje naszego regionu: Rumunia, Czechy, Słowacja i Węgry.

– Szacujemy, że rozwiązania GAP EX pozwoliły ubezpieczyć dotąd eksport wartości prawie dwóch miliardów złotych. Głównie dotyczy to krajów UE, choć statystyki z ostatnich tygodni pokazują, że pomimo problemów wynikających z brexitu, który znacząco osłabił na początku roku wymianę handlową z Wielką Brytanią, polscy przedsiębiorcy, np. z branży meblowej, nadal walczą o tamtejszy rynek. Jest więc szansa, że w ciągu kilku miesięcy eksport na Wyspy wróci do wcześniejszego poziomu – mówi Elżbieta Kacprzykowska, dyrektor Departamentu Sprzedaży KUKE.

Prawie 1/5 ochrony ubezpieczeniowej w ramach umów GAP EX i GAP EX+ w I kwartale przypadła wartościowo na branżę tworzyw sztucznych, co oznacza wzrost o niemal połowę w porównaniu z 2020 r. Hutnictwo odpowiadało za 12% wartości polis, a przemysł spożywczy i automotive za ponad 8% każdy. Branże drzewna i meblarska miały w sumie 10% udział. Z ubezpieczeń chętnie korzystały też firmy transportowe, budowlane i działające w branży elektrotechnicznej.

– Akceptacja wniosków klientów jest w tym roku wyższa niż w ubiegłym, mimo że nasze podejście do ryzyka jest niezmienne. Widzimy jednak, że portfel GAP EX jest bezpieczny, z minimalną liczbą zgłoszonych szkód. Dla krajów rozwiniętych ogłaszane są coraz lepsze prognozy ekonomiczne. Natomiast istnieje ryzyko, że wraz z nadchodzącym wycofywaniem programów pomocowych dla biznesu będzie przybywało upadłości i restrukturyzacji, również wśród kontrahentów naszych eksporterów – podkreśla Elżbieta Kacprzykowska.

Rozwiązania GAP EX mają gwarancje Skarbu Państwa i są przeznaczone dla eksporterów, którzy nie mogą znaleźć ubezpieczeń na zasadach komercyjnych dla dotychczasowych kontraktów albo chcą zwiększyć sprzedaż zagranicą. Ubezpieczenie obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz wybranych dziewięć rynków OECD, w tym: Stany Zjednoczone, Norwegię czy Australię. Możliwość udzielania państwowych gwarancji ubezpieczeniom krótkoterminowych kredytów eksportowych dotyczących rynków UE i wybranych krajów OECD w ramach takich instrumentów jak GAP EX i GAP EX+ została przedłużona przez Komisję Europejską do końca grudnia 2021 r.

(AM, źródło: KUKE)