Kwarantanna odstrasza pasażerów linii lotniczych

0
354

Linie i porty lotnicze apelują do grupy zadaniowej ONZ o zarekomendowanie poszczególnym krajom, by akceptowały negatywny wynik testu na Covid-19 wykonanego na 48 godzin przed podróżą jako alternatywy dla kwarantanny, która drastycznie ograniczyła popyt na podróże lotnicze.

Branża lotnicza chce zaleceń dla pasażerów podróżujących z krajów o wysokich wskaźnikach zachorowań. „Test przed odlotem może zmniejszyć ryzyko przenoszenia o 90%, umożliwiając podróże lotnicze między większą liczbą krajów bez wymogu kwarantanny” – stwierdza Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) i Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). Linie lotnicze prognozują 55% spadek przewozów w 2020 r. 85% ankietowanych podróżnych wyrażało obawy w związku z kwarantanną.

Nie jesteśmy za obowiązkowym testowaniem wszystkich bez różnicy – wyjaśnia doradca medyczny IATA, dr David Powell. – Ale jeśli są sytuacje, kiedy jest podwyższone ryzyko w kraju pochodzenia, a konieczności kwarantanny da się uniknąć, z pewnością będziemy się opowiadać za taką koncepcją.

Wymóg testowania zwiększa koszta dla podróżnych, jako że linie lotnicze nie udźwigną ok. 200 dol. kosztu jednostkowego. Według danych Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego branża w 2020 r. utraciła już 314 mld dol. przychodów.

(AC, źródło: Reuters)