Kwietniowe zyski pozwoliły OFE odrobić wcześniejsze straty

0
646

Kwiecień przyniósł głównie wzrosty na światowych giełdach, w tym na warszawskiej GPW. W efekcie otwarte fundusze emerytalne zakończyły miesiąc z zyskiem wynoszącym średnio 6,5%, a aktywa zwiększyły się o 6,2%, do 170,14 mld zł.

Uśredniony zysk na poziomie 6,5% pozwolił OFE na odrobienie strat z dwóch poprzednich miesięcy. W sumie od początku roku są już 9,7% na plusie. W kwietniu najlepszy wynik odnotował Generali OFE, który urósł o 7,3%. Najmniej zyskał z kolei Drugi Allianz Polska OFE, rosnąc o 5,9%. W trzy lata, czyli mniej więcej od pocovidowego dołka, fundusze zarobiły średnio ponad 45%.

Aktywa funduszy wzrosły o 6,2%, wobec spadku o 0,2% przed miesiącem. To zasługa bardzo dobrego wyniku z zarządzania, który powiększył je o ponad 10 mld zł. Na minus zadziałały natomiast przepływy z ZUS. W kwietniu OFE w ramach suwaka przekazały do ZUS 596,4 mln zł. Jednocześnie Zakład przelał na konta funduszy 375 mln zł. W sumie aktywa OFE powiększyły się w jeden miesiąc do 170,14 mld zł. Tym samym w ostatnie 7 miesięcy odrobiły już ponad połowę strat poniesionych w trudnym okresie listopad 2021 r. – wrzesień 2022 r.

– Wynikająca z przepisów alokacja otwartych funduszy emerytalnych, które w większości inwestują w akcje, wiąże się z podatnością na wyższą zmienność wartości aktywów. W czasie gorszej koniunktury odnotowują spadki, ale kiedy tylko okoliczności się zmieniają, OFE generują znaczące zyski. W kwietniu zarobiły 6,2%, od początku roku 9,7%, a w ciągu trzech lat 45,4%. Jak się okazuje polski rynek kapitałowy potrafi przynosić zwrot z inwestycji i warto korzystać z tej możliwości, budując dodatkowe zabezpieczenie finansowe na jesień życia, szczególnie w czasie podwyższonej inflacji – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

(AM, źródło: IGTE)