Wakat na stanowisku prezesa PKO Ubezpieczenia trwał zaledwie kilkanaście godzin. 31 sierpnia był ostatnim dniem Sławomira Łopalewskiego na tym stanowisku, a już 1 września firma ogłosiła nazwisko jego następcy. Został nim Leszek Skop, dotychczasowy wiceprezes zarządu ubezpieczyciela.
– Leszek Skop dzięki doskonałej znajomości realiów rynku, które zdobył jako wieloletni menedżer w firmach ubezpieczeniowych – w tym spółkach należących do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego – był naturalnym kandydatem na stanowisko prezesa. Jestem przekonany, że jako szef naszych spółek ubezpieczeniowych zapewni kontynuację ich rozwojowych działań, co przełoży się na dalsze umacnianie pozycji rynkowej PKO Ubezpieczenia – mówi Maks Kraczkowski, przewodniczący rady nadzorczej PKO Ubezpieczenia.
– Realizacja strategii dalszego rozwoju spółek pozwoli nam umacniać pozycję lidera na rynku bancassurance. Jednak efekty naszych działań mają przede wszystkim służyć klientom, aby mieli pewność, że mogą na nas liczyć w trudnych sytuacjach życiowych. Skupimy się na tym, aby w PKO Banku Polskim klienci mieli szeroki wybór ubezpieczeń, szczególnie tych, których potrzebują najbardziej. Zadbamy też o jak najwyższą sprawność operacyjną w codziennym funkcjonowaniu i zapewnieniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Cieszę się, że w nowej roli będę mógł podejmować kolejne wyzwania, kierując pracami naszego wyjątkowego zespołu pracowników PKO Ubezpieczenia – mówi Leszek Skop, prezes zarządu PKO Ubezpieczenia.
Do zarządu weszli również dwaj nowi członkowie – Robert Świderski i Jarosław Reszka. Z kolei zasiadający już w nim Tomasz Mańko został wiceprezesem. Nominacja nowego szefa PKO Życie oraz PKO TU, jak i pozostałych nowych członków zarządu wymaga uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.
Biogramy:
Leszek Skop jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył kursy biznesowe w École Supérieure de Commerce w Tours we Francji. Ma ponad 23-letnie doświadczenie w sektorze ubezpieczeń. Karierę zawodową rozpoczął w 1993 roku w Grupie Azur Polska (AXA), gdzie tworzył i rozwijał struktury kolejnych firm w jej ramach. Następnie pełnił funkcję członka zarządu i dyrektora finansowego w TUnŻ Cardif Polska. Ma bogate doświadczenie w zarządzaniu finansami i operacjami. Zajmował się również złożonymi aspektami technicznymi z zakresu tworzenia i zarządzania produktami ubezpieczeniowymi. Od 2016 r. jest związany z PKO Ubezpieczenia i jako członek zarządu spółek nadzorował obszary finansów, aktuariatu, IT oraz administracji i operacji.
Jarosław Reszka pracuje w ubezpieczeniach od blisko 25 lat. Karierę zawodową rozpoczął w Heros Life, następnie kontynuował w Nordea. W latach 2004–2016 na stanowisku dyrektora Działu Biznesowych Systemów Informatycznych zarządzał procesami rozwoju i utrzymania kluczowych biznesowych systemów IT.
Od 2016 r. jest związany z PKO Ubezpieczenia, gdzie na stanowisku dyrektora Departamentu IT odpowiedzialny jest za definiowanie kierunków rozwoju technologicznego oraz rozwój ekosystemu IT dla spółek ubezpieczeniowych, w tym za wdrożenie i utrzymanie kluczowych systemów oraz bezpieczeństwo IT. Jarosław Reszka jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie. Był uczestnikiem wielu prestiżowych szkoleń w obszarze IT, w tym np. Cobit 5 Foundation (People Cert, 2017), ITIL Foundation (Asseco, 2016).
Robert Świderski jest związany z branżą ubezpieczeniową od 2000 r. W latach 2002–2008 był wicedyrektorem ds. budżetowania i kontroli kosztów Grupy Commercial Union (obecnie Aviva), a następnie dyrektorem finansowym. Od 2008 do 2013 r., pełnił funkcję dyrektora departamentu planowania i kontroli AXA, a od 2013 r. dyrektora finansowego Nordea.
Z PKO Ubezpieczenia związany jest od 2015 r. na stanowisku dyrektora finansowego. W latach 2015–2016 był członkiem zarządu spółki majątkowej. W zarządzie jest odpowiedzialny za zarządzanie departamentem finansowym spółek, w tym m.in. sprawozdawczość finansową, zarządzanie płynnością spółek, planowanie finansowe.
Robert Świderski jest absolwentem Wydziału Ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim.
Artur Makowiecki
news@gu.home.pl