Limit odliczenia podatkowego dotyczy również polis GAP

0
612

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie stwierdził, że jeśli wartość przyjęta w ubezpieczeniu typu GAP mieści się w limicie 150 tys. zł, to całą składkę można wliczyć w koszty. Natomiast wartość ponad tę kwotę powoduje, że składkę można zaliczyć jedynie proporcjonalnie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rozstrzygnięcie WSA zapadło w sprawie, w której firma wynajmująca i leasingująca pojazdy ubezpieczała je m.in. polisami GAP. Spółka chciała wiedzieć, czy do tego typu umów ma zastosowanie 150 tys. złotowy limit zaliczenia składek na ubezpieczenie samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem przedsiębiorstwa, zawarty w art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT limit nie dotyczy GAP, w związku z czym można odliczyć całkowity koszt ubezpieczenia od przychodu podatkowego. Odmienne stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 lipca 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.212.2019.1.MF). Stwierdził, że limit dotyczy składek, których wysokość jest uzależniona od wartości pojazdu, a że GAP odnosi się do niej, to w analizowanym przypadku próg 150 tys. zł ma zastosowanie. WSA potwierdził to stanowisko w wyroku z 15 lipca 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa).

Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 20 lipca, Łukasz Zalewski „Limit 150 tys. zł ma zastosowanie także do ubezpieczenia typu GAP”:
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)