M&A: Bank francuski, ubezpieczyciel belgijski, udziały chińskie

0
318

BNP Paribas rozważa ewentualne nabycie udziałów w belgijskiej firmie ubezpieczeniowej Ageas należących do Fosun International Ltd i prowadzi w tej sprawie rozmowy. Wiadomość na razie jest nieoficjalna.

Fosun posiada ok. 10% udziałów w Ageas o wartości ok. 750 mln euro. Bloomberg News podał w lutym, że Fosun pracuje z doradcami nad zbadaniem możliwości sprzedaży udziału w Ageas.

Chiński konglomerat, za którym stoi miliarder Guo Guangchang, przyspiesza operację zbywania aktywów, starając się zmniejszyć swoje zadłużenie będące efektem wcześniejszej globalnej szarży akwizycyjnej. Z drugiej strony francuski bank zobowiązał się zwrócić inwestorom 20 mld euro w ciągu trzech lat, podczas gdy dyrektor generalny Jean-Laurent Bonnafe intensyfikuje oszczędności na kosztach.

W lutym BNP obniżył niektóre cele na 2025 r., po odnotowaniu spadku zysku za IV kwartał 2023 r. Tymczasem Ageas podjął dwie kontrowersyjne próby przejęcia brytyjskiego Direct Line Insurance. Oferta z wyceną ok. 3,2 mld funtów została odrzucona. Wartość rynkowa samego Ageas wynosi ok. 7,4 mld euro.

(AC, źródło: Bloomberg)