Magiczny eliksir czy przepustka do sukcesu?

0
725

Pewność siebie to temat, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Ale spójrzmy na nią z nieco innej strony – z tej, o której znacznie mniej się mówi. Mianowicie pewność siebie jako pewność co do siebie.

Zapraszam cię do refleksji nad tym, co myślisz o sobie jako agencie, przedsiębiorcy, może dyrektorze, kierowniku. Jakim graczem jesteś? Czy kibicujesz sobie? Jaki dialog prowadzisz?

Myśli, które masz, rozmowy, które prowadzisz ze sobą, nawet nieświadomie, wpływają na twoje sukcesy czy też porażki, na to, jak postrzegasz świat. Ryzyko, które podejmujesz, czy odwaga do działań na szerszą skalę mocno związana jest z tym, jak postrzegasz siebie w nowej sytuacji. Czy myślisz: „Ja, świetny zawodnik, i tak sobie poradzę bez względu na okoliczności”, czy może raczej: „To nie dla mnie, ja jestem stworzony do małych rzeczy”.

To właśnie ten dialog często decyduje o tym, czy odważysz się wejść na wyższy poziom swojej kariery. Odwaga rodzi się w pewności co do siebie.

Trening mózgu

Trening mentalny, czyli trening mózgu, myśli i przekonań, to droga do budowania wspierającego, wartościowego dialogu, gdy twoje myśli wspierają cię w działaniu. Gdy wiesz, że to, co robisz, ma sens, bo jest z tobą spójne. Tak jak regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają na wyrobienie pięknej, zdrowej sylwetki, tak trening mózgu prowadzi do zdrowych i wspierających myśli, do kreowania innego poziomu życia i pracy.

Kiedy pędzisz w natłoku codzienności, czasem nawet nie masz czasu zatrzymać się na chwilę, by „poklepać się po ramieniu” i powiedzieć: „Dobra robota, kibicuję ci! Jesteś megazawodnikiem”.

Niestety, gdy coś idzie nie po twojej myśli czy zupełnie na przekór ustaleniom, może przyjść myśl: „Daj spokój, odpuść, nic z tego nie będzie, jest dobrze, jak jest”.

Ty jako zarządca tej wspaniałej mózgowej machiny możesz wybierać, które myśli chcesz pielęgnować, a które jak chwasty z pięknego ogrodu wyrywać i wyrzucać.

Co chcesz pielęgnować?

Twój mózg to twój ogród myśli. Zbuduj piękne środowisko, w którym pewność co do siebie stanie się naturalna. To praca, wymaga treningu i czasu, ale zawsze się opłaca, daje najpiękniejsze owoce. Budowanie świadomego, wspierającego kontaktu ze sobą to pierwszy krok do budowania prawdziwych i wartościowych relacji z innymi. Te relacje to piękne kwiaty, które cieszą, dodają mocy i są ogromnie ważne w drodze do budowania życia spełnionego, przepełnionego sukcesami, które nie są dziełem przypadku.

Jeśli lubisz i szanujesz siebie, pracujesz zgodnie z wyznaczonymi wartościami, wiesz, w jakim kierunku zmierzasz i że jesteś w tej grze mocnym graczem, twoja praca zaczyna nabierać innego wymiaru.

Trudności to lekcje do odrobienia

Relacja ze sobą, gdy wiesz, że ten gracz, któremu mocno kibicujesz, zawsze sobie poradzi, sprawia, że trudności, które pojawiają się na twojej drodze, zaczynasz postrzegać jako lekcje. Rozwój dzieje się tam, gdzie przeszkoda staje się pomostem do nowych możliwości, do zobaczenia nowych perspektyw. Myślę, że wszystko dzieje się w naszym życiu po coś, każde doświadczenie zadaje nam lekcję do odrobienia. Rozwijanie świadomości jest kluczowe w budowaniu pewności co do siebie, a ona jest początkiem zdrowej pewności siebie, często mylonej z byciem najgłośniejszym wśród tłumu. A jak tam u ciebie z pewnością co do siebie?

Katarzyna Piątek-Chrzanowska
agentka ubezpieczeniowa i trenerka mentalna
Ubezpieczenia i Szkolenia