Masowy exodus ubezpieczycieli z Net-Zero Insurance Alliance

0
290

Jak podaje Reuters, trzy kolejne firmy ubezpieczeniowe opuściły Net-Zero Insurance Alliance, wspierany przez ONZ globalny sojusz klimatyczny skupiony na redukcji emisji gazów cieplarnianych. NZIA znajduje się pod rosnącą presją polityczną w USA, ze względu na oskarżenia o potencjalne łamanie przepisów antymonopolowych w Stanach Zjednoczonych.

Japoński Tokio Marine nie jest już wymieniony jako członek na stronie internetowej sojuszu. MS & AD Insurance Group, inna firma z tego kraju, podała w poniedziałkowym oświadczeniu, że odchodzi niecały rok po dołączeniu, ale będzie „kontynuować podróż do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r. wraz z interesariuszami”. Z kolei hiszpańska Grupo Catalana Occidente oświadczyła, że wycofuje się i wierzy, iż może „kontynuować ścieżkę indywidualnego postępu w zakresie celów zrównoważonego rozwoju poza sojuszem”. Nie wyjaśniła jednak powodów odejścia.

Według strony internetowej NZIA, sojusz, który został utworzony w 2019 r., aby skłonić ubezpieczycieli do zobowiązania się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w swoich portfelach ubezpieczeniowych do zerowego poziomu do 2050 r., ma obecnie 17 członków. Dwa tygodnie temu było ich jeszcze 28, a pod koniec marca – 30.

Reuters przypomina, że w zeszłym tygodniu odejścia z NZIA zamieniły się w masowy exodus, kiedy sojusz stracił co najmniej ośmiu członków. W tym gronie znalazły się hiszpańska Mapfre, francuskie SCOR i AXA, która przewodniczyła NZIA, brytyjski Lloyd’s of London, niemiecki Allianz, australijski QBE Insurance i japoński SOMPO Holdings. Wczesną wiosną sojusz opuścili z kolei dwaj jego członkowie założyciele: Munich Re i Zurich Insurance.

Według źródeł agencji pozostali członkowie, w tym brytyjska Aviva, włoskie Generali i francuski Credit Agricole Assurances, mają w tym tygodniu odbyć rozmowy i zdecydować, czy i jak sojusz może kontynuować działalność, biorąc pod uwagę rezygnację tak wielu członków.

(AM, źródło: Reuters)