MediSky: Polacy coraz chętniej leczą się za granicą

0
630

Rekordowe czasy oczekiwania na planowane zabiegi w Polsce motywują Polaków do szukania możliwości leczenia za granicą – zauważa MediSky International.

Jak wynika z ostatnich dostępnych danych NFZ, w samym tylko 2017 roku aż 19 tys. Polaków ubiegało się o zwrot kosztów leczenia za granicą. Nasz kraj jest na trzecim miejscu (za Francją i Danią) listy państw, których mieszkańcy najchętniej wyjeżdżają w poszukiwaniu możliwości leczenia. O dużej popularności tego rozwiązania świadczy również to, że to Polacy najczęściej szukają informacji na ten temat. Przykładowo, w 2015 r. mieszkańcy wszystkich państw Unii Europejskiej zapytali o procedurę odbycia leczenia w innym kraju prawie 70,4 tys. razy, z czego pytania od Polaków stanowiły aż 42% ogółu.

– Leczenie transgraniczne w ramach NFZ to jedna z alternatyw do leczenia w Polsce. Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach tego rozwiązania. Lista refundowanych zabiegów jest niestety krótka, a konieczność wyłożenia jednorazowo wysokiej kwoty na leczenie zniechęca wielu pacjentów. Zwłaszcza że procedura zwrotu kosztów jest wymagająca i długotrwała – zauważa Arkadiusz Piątek z MediSky International. 

Leczenie transgraniczne to niejedyna możliwość korzystania z zagranicznej opieki zdrowotnej. Z takiej opcji pozwalają też skorzystać specjalistyczne polisy zdrowotne, które jednak należą do rzadkości.

– Możliwość korzystania z usług zagranicznych placówek to innowacja na polskim rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Statystyki potwierdzają, że Polacy szukają takich rozwiązań. Właściciele polis obejmujących leczenie poza Polską mają nieograniczony dostęp do zabiegów, operacji i wizyt u specjalistów z krajów europejskich. W odróżnieniu od leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej, ubezpieczony nie musi stosować się do sztywnych wytycznych, a leczenie może zrealizować w dowolnej placówce w wybranym państwie – dodaje Arkadiusz Piątek.

Zwraca uwagę, że ubezpieczony pacjent w razie choroby może korzystać z usług medycznych w wybranych placówkach w Polsce i Europie. Niezależnie od tego, czy po pomoc uda się do placówki państwowej czy prywatnej, może liczyć na szybki zwrot kosztów. W ocenie eksperta kolejną przewagą polisy prywatnej jest elastyczność – brak konieczności uzyskiwania zgody na podjęcie działań i pełna swoboda sprawia, że od diagnozy do rozpoczęcia leczenia może minąć tylko jeden dzień.

(AM, źródło: Brandscope)