Ministerstwo Sprawiedliwości chce maksymalnego pułapu prowizji dla kancelarii odszkodowawczych

0
1089

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę wynikającą z czynu niedozwolonego, który ma na celu uregulowanie usług świadczonych przez kancelarie odszkodowawcze. Projektowane regulacje przewidują m.in. wprowadzenie maksymalnego pułapu prowizji pobieranych przez tego typu podmioty – wynika z informacji przekazanych przez resort sprawiedliwości w odpowiedzi na pytanie RPO.

7 listopada Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra sprawiedliwości o informacje na temat prac nad regulacją kancelarii odszkodowawczych. RPO zaniepokoił bowiem napływ skarg dotyczących działalności tego typu przedsiębiorstw. Chodzi np. o pobieranie przez kancelarie zbyt wygórowanych wynagrodzeń.

W odpowiedzi Marcin Warchoł, sekretarz stanu w MS, wystosował 18 listopada pismo, w którym wyjaśnił, że 17 października resort skierował projekt do Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w celu uzyskania wpisu w Wykazie Prac Legislacyjnych RM. Zadeklarował, że niezwłocznie po jego uzyskaniu MS skieruje swoją propozycję regulacji do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych, w tym do zaopiniowania przez RPO. Wiceminister zapewnił, że projekt uzyskał wstępnie pozytywną opinię Rządowego Centrum Analiz.

Resort chce podzielonej płatności

Marcin Warchoł zdradził, że projekt ustawy wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych poszkodowanym. Jest to odpowiedź na doniesienia o trudnościach w odzyskaniu pieniędzy od jednej z większych firm zajmujących się dochodzeniem roszczeń. Proponowane przepisy przewidują również model podzielonej płatności, w którym np. ubezpieczyciel miałby przekazywać jedną część należnych środków bezpośrednio na rzecz pokrzywdzonego, a drugą – bezpośrednio na rzecz kancelarii odszkodowawczej w wysokości uzgodnionej z pokrzywdzonym, stanowiącej wynagrodzenie za świadczoną usługę.

25% dla kancelarii i ani grosza więcej

Projekt zawiera także rozwiązania ograniczające procentowe wynagrodzenie kancelarii odszkodowawczych.

W obecnym stanie prac ustalono, że:

  1. umowa pomiędzy przedsiębiorcą wykonującym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikającą z czynu niedozwolonego (kancelarią odszkodowawczą), a konsumentem – polegającą na świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczenia z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikającą z czynu niedozwolonego, może określać wynagrodzenie tej kancelarii w stosunku do kwoty uzyskanej na rzecz klienta, nie więcej jednak niż 25% tej kwoty;
  2. postanowienia umowy przewidujące zwrot wydatków kancelarii przez klienta lub pobieranie dodatkowych opłat obok kwoty wynagrodzenia są nieważne.

Marcin Warchoł poinformował również, iż propozycje Naczelnej Rady Adwokackiej dotyczące projektu ustawy o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej są obecnie analizowane w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl