Mondial Assistance: Wakacyjny wzrost interwencji z assistance medycznego

0
1463

Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że podczas tegorocznych wakacji korzystanie z assistance medycznego za granicą wzrosło o 14% r/r, a w Polsce o 13% r/r.

W tegorocznym sezonie wakacyjnym, tak jak w poprzednim, najczęściej potrzebna była pomoc assistance w wyniku nagłego zachorowania. Za granicą było to 84% zgłoszeń, w Polsce 58%. Kolejna przyczyna to wypadek – odpowiednio 15 oraz 39%.

– Polacy najczęściej potrzebowali pomocy w zorganizowaniu wizyty lekarskiej oraz wsparcia dotyczącego zakupu leków w ramach polisy. Podczas tegorocznych wakacji najdroższa pomoc medyczna została udzielona mężczyźnie, który podczas pobytu w USA doznał udaru. Leczenie na terenie USA oraz transport do Polski kosztowało w sumie około 770 tysięcy złotych – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance.

Najczęściej z pomocy assistance przy ubezpieczeniu turystycznym, poza granicami Polski, korzystano w Turcji (17%), Bułgarii (12%) oraz Grecji (9%).

– Nasza analiza pokazała, że w porównaniu do sezonu wakacyjnego w 2018 roku nastąpił znaczy wzrost interwencji z terenu Hiszpanii (o 120 p.p.), Turcji (o 96 p.p.) oraz Cypru (o 62 p.p.). Aż o 56 p.p. spadła liczba interwencji przeprowadzonych na terenie Grecji – mówi Piotr Ruszowski.  

Najdroższa pomoc udzielona polskim turystom za granicą w okresie lipiec-sierpień 2019 roku (dane Mondial Assistance w złotych polskich):

  1. USA: udar – hospitalizacja, transport do Polski  –  około 770 tys. zł. 
  2. USA: kamica przewodowa dróg żółciowych – hospitalizacja – około 270 tys. zł.
  3. Kanada: złamanie nóg – hospitalizacja, operacja, transport do Polski – około 206 tys. zł. 
  4. Wyspy Kanaryjskie: zawał mięśnia sercowego – hospitalizacja w prywatnej klinice, transport do Polski – około 150 tys. zł. 
  5. Turcja: uszkodzenie rdzenia kręgowego – hospitalizacja, operacja, transport do Polski – około 135 tys. zł.  

(AM, źródło: Mondial Assistance)