Dla dyrektorów finansowych reprezentujących dwudziestu dwóch czołowych europejskich ubezpieczycieli głównym ryzykiem dla działalności ich zakładów jest obecnie inflacja – wynika z corocznego badania CFO, przeprowadzonego przez Moody’s.
Z odpowiedzi uczestników badania wynikało również, że ubezpieczyciele zmieniają swoje plany inwestycyjne i wykorzystują nadwyżki kapitału w odpowiedzi na rosnące stawki i zmienność rynku. Podczas gdy prognozy agencji dotyczące ubezpieczeń majątkowych oraz na życie są odpowiednio negatywne i stabilne, ankietowani CFO byli bardziej optymistyczni jeśli chodzi o biznes non-life.
Inflacja spędza sen z powiek
Dla respondentów głównym zagrożeniem dla działalności ich firm jest utrzymująca się inflacja, którą 73% ankietowanych dyrektorów finansowych umieściło wśród trzech największych problemów.
„Większość respondentów stwierdziła, że spodziewa się złagodzenia presji inflacyjnej w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy, a tylko 11% przewiduje okres trwałego silnego wzrostu cen” – wskazano w raporcie agencji ratingowej. „CFO byli najbardziej zaniepokojeni wzrostem cen, który był niższy niż inflacja szkodowa w liniach odpowiedzialności ogólnej, ale spodziewali się wyższych cen w liniach specjalistycznych i komercyjnych” – dodano.
Niestabilność rynku martwi CFO
Za drugie i trzecie najważniejsze ryzyko CFO uznali niski wzrost gospodarczy i zmienność rynku. Tak wskazało dwie trzecie badanych. „Mimo to około 41% przewiduje wysoki, jedno- lub dwucyfrowy wzrost wyników operacyjnych. Dyrektorzy finansowi są optymistami, że lepsze wyniki inwestycyjne i wzrost nowych biznesów, szczególnie w sektorach niezwiązanych z biznesem życiowym, będą wspierać ich zyski” — wskazała Moody’s.
Trzecim kluczowym wnioskiem z badania jest to, że ubezpieczyciele dostosowują swoje plany inwestycyjne. Wynika to z wyższych stóp procentowych i trudności gospodarczych, które zmniejszyły apetyt respondentów na inwestycje o wyższym ryzyku. Większość CFO oczekuje, że ich ekspozycja na te aktywa pozostanie stabilna.
Lepiej lokować niż inwestować
Agencja wskazała także, że w porównaniu z poprzednią edycją badania więcej respondentów planuje ograniczyć inwestycje w nieruchomości. Jednocześnie więcej ubezpieczycieli spodziewa się zwiększenia swojej alokacji w obligacje o ratingu Baa przy jednoczesnym ograniczeniu ekspozycji poniżej poziomu inwestycyjnego.
Odpowiedzi ankietowanych pokazały również, że uwaga dyrektorów finansowych zwraca się na lokowanie kapitału. Połowa respondentów twierdzi, że planuje lokować nadwyżki kapitału w 2023 r. (29% w poprzednim badaniu Moody’s), co odzwierciedla poprawę wypłacalności ich firm w wyniku rosnących stóp.
„CFO preferują skierowanie nadwyżki na nowe możliwości biznesowe lub dystrybucyjne, a nie na fuzje i przejęcia i/lub zwrot kapitału inwestorom. Respondenci nie planują emisji długu przekraczającego potrzeby refinansowania, co odzwierciedla wyższe stopy procentowe i duży wzrost wskaźników lewarowania w 2022 roku” – podała Moody’s.
(AM, źródło: xprimm)