MRiRW: Ruszyły prace nad ubezpieczeniem dochodów rolniczych

0
603

20 listopada w Jachrance pod Warszawą odbyło się spotkanie zarządów wojewódzkich Izb Rolniczych, delegatów do Krajowej Rady Izb Rolniczych i dyrektorów biur. W wydarzeniu wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który zapowiedział m.in. wprowadzenie nowego rodzaju ubezpieczeń dla rolników.

W swoim wystąpieniu szef resortu rolnictwa poruszył między innymi kwestię powszechności ubezpieczeń rolniczych.

– Tylko powszechne ubezpieczenia mogą spowodować zmniejszenie stawek ubezpieczeniowych – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Poinformował również o rozpoczęciu prac nad ubezpieczeniem rolniczych dochodów, ale przestrzegł, że będzie to można zrobić tylko przy prowadzeniu pełnej rachunkowości.

W maju tego roku propozycję wprowadzenia ubezpieczeń dochodów rolniczych zgłosił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Mówiąc o potencjalnych kosztach tegorocznej suszy zwrócił uwagę, że żadna pomoc państwa nie zrekompensuje strat rolników, a poza tym rolnik ponosi straty nie tylko w wyniku klęsk żywiołowych i dlatego trzeba by się zastanowić nad ubezpieczeniem nie tyle upraw, co dochodów rolniczych. Przyznał jednak, że na razie jest to dość trudne, bo tylko część gospodarstw prowadzi księgowość. Można to natomiast zrobić na podstawie szacunkowych danych – średnich plonów i średnich cen.

(AM, źródło: MRiRW, gu.com.pl)

fot.: MRiRW