MRiRW: Trwają prace nad zmianą systemu ubezpieczeń rolnych

0
537

10 grudnia podczas posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oświadczył, że w jego resorcie trwają prace nad zmianą systemu ubezpieczenia majątkowego upraw i zwierząt.

– Pracujemy w tej chwili nad zmianą systemu ubezpieczenia majątkowego upraw i zwierząt, właśnie w kierunku postulowanym przez kolejne organizacje rolnicze, czyli ubezpieczeń obowiązkowych, tak jak to ma miejsce w komunikacji – powiedział minister podczas posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poinformował, że jego resort pracuje nad systemem, „który sprawiłby, że firmy ubezpieczeniowe chciałyby działać w zakresie ubezpieczeń rolnych” – podał farmer.pl za PAP.

– W tej chwili żadna nie chce – pięć zmuszonych do tego towarzystw ubezpieczeniowych robi tylko minimum, żeby się nikt nie czepiał. Nie chce niczego ubezpieczać, bo boi się ryzyka – upadku firmy i strat, które przekroczą wpływy ze składek – ocenił minister. – Jeżeli będzie ubezpieczenie obowiązkowe wszystkich 15 mln hektarów w Polsce, to wtedy nie ma obawy, że ryzyko jest wielkie, bo zjawisko nigdy nie wystąpi w całym kraju, składki mogą być bardzo niskie – dodał.

Więcej:

https://www.farmer.pl/…

(AM, źródło: farmer.pl, PAP)