Nationale-Nederlanden: Cukrzyca to groźny, lecz lekceważony problem

0
465

Globalny kryzys zdrowotny wywołany pandemią zaburzył poczucie bezpieczeństwa Polaków. Wielu z nas zaczęło obawiać się o własne zdrowie także w kontekście ryzyka zachorowania na inne choroby. Obecnie, kiedy wiele mówi się o możliwym wpływie dolegliwości współistniejących na rozwój Covid-19, eksperci zachęcają, aby jeszcze bardziej niż zwykle dbać o swoje zdrowie i pamiętać o profilaktyce. A ta jest szczególnie ważna w przypadku schorzeń cywilizacyjnych. Dziś jednym z największych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata jest cukrzyca.

Obecnie z cukrzycą zmaga się około 422 mln osób na całym świecie, w tym blisko 3 mln w Polsce, z czego aż milion nie ma świadomości, że na nią choruje. Jednocześnie 8 na 10 cukrzyków boryka się z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Mamy więc do czynienia z szeroką grupą, u której ryzyko choroby oraz powikłań z nią związanych jest bardzo wysokie. Tymczasem jedna trzecia uczestników badania Nationale-Nederlanden „Cukrzyca – niewidzialna pandemia”, przyznała, że na przestrzeni ostatnich trzech lat nie skontrolowała poziomu cukru we krwi.

– Cukrzyca jest chorobą pod pewnym względem paradoksalną – dotyczy ogromnej liczby osób, a zarazem przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a nawet gdy już jest rozpoznana, może nie wywoływać istotnych objawów przez kilka lat. Dodatkowo wiele osób z cukrzycą ukrywa swoją chorobę przed bliskimi, normalnie funkcjonując, co stwarza wrażenie, że ta cukrzyca to w sumie nic poważnego – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Blisko 70% respondentów zgadza się z twierdzeniem, że jest to poważna choroba i należy się bać konsekwencji z nią związanych. Spośród powikłań dotyczących tego schorzenia prawie jedna czwarta ankietowanych najbardziej obawia się tych, które dotyczą chorób układu krążenia, natomiast co dziesiąty respondent martwi się, że cukrzyca może zwiększyć ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Pomimo że w świetle deklaracji badani boją się zachorowania na cukrzycę, to aż jedna trzecia z nich deklaruje, że na przestrzeni trzech ostatnich lat nie skontrolowała poziomu cukru we krwi.

– Cukrzyca jest często lekceważona jako problem zdrowotny i niedoceniana w kontekście działań profilaktycznych – doskonałym tego przykładem jest fakt rzadkiego badania poziomu cukru w naszym kraju. A kluczem do niezachorowania na cukrzycę jest z jednej strony prowadzenie jak najzdrowszego trybu życia, a z drugiej szybkie reagowanie, gdy tylko poziom cukru zacznie wzrastać, osiągając wartości charakterystyczne dla stanu przedcukrzycowego. Na tym etapie stosunkowo łatwo można powrócić do prawidłowej regulacji stężenia glukozy we krwi, zwiększając aktywność fizyczną i modyfikując sposób żywienia – dodaje prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak.

70% ankietowanych jest zdania, że wcielanie w życie zdrowych postaw pomoże im uniknąć zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak nowotwór, cukrzyca czy zawał serca. Blisko dwie trzecie badanych potwierdza, że stosuje w tym celu odpowiednią i zbilansowaną dietę.

Uczestnicy badania oceniają leczenie cukrzycy w Polsce na bardzo niskim poziomie. Według trzech czwartych respondentów dostęp do lekarzy specjalistów i nowoczesnych terapii w naszym kraju jest zbyt ograniczony. Jednocześnie 59% ankietowanych uważa, że w związku z trwającą pandemią ma problem, aby zapisać się do lekarza. Co drugi badany zgadza się natomiast z opinią, że leczenie cukrzycy i jej powikłań jest w Polsce zbyt kosztowne. Blisko jedna trzecia ankietowanych potwierdza, że najbardziej pomocne w sytuacji zachorowania byłoby dla nich wsparcie finansowe, które mogliby przeznaczyć na zakup leków i sprzętu diagnostycznego.

– Leczenie tej choroby rzeczywiście może wymagać dodatkowych nakładów finansowych – szczególnie wtedy, gdy chory musi mierzyć się z jej powikłaniami. Dane Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wyraźnie pokazują, że blisko 80% diabetyków ma problem z pokryciem kosztów optymalnej i nowoczesnej terapii. Dla osób, które już borykają się z tą chorobą lub mają podejrzenia jej wystąpienia, dostępne są jednak rozwiązania, które mogą być realnym zabezpieczeniem i wsparciem w trakcie walki z nią i jej konsekwencjami – mówi Joanna Walczuk, menadżer ds. portfela produktów Nationale-Nederlanden.

O badaniu:

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 2–3 października 2020 roku. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na grupie dorosłych Polaków (n=1100).

(AM, źródło: Nationale-Nederlanden)