TFI PZU i PKO TFI liderują rynkowi PPK

0
1244

Z danych zebranych przez Analizy Online wynika, że łączna liczba umów Pracowniczych Planów Kapitałowych mogła przekroczyć 60 tys. Z kolei aktywa PPK sięgnęły 2,1 mld zł. Najwięcej umów zawarło TFI PZU, natomiast najwyższymi aktywami może się pochwalić PKO TFI.

Według szacunków analityków po 3 etapach wdrażania PPK najwięcej umów – ponad 19 tys. – zawarło TFI PZU (według danych z 27 października). Na drugim miejscu znalazł się dotychczasowy lider, PKO TFI, które łącznie do 13 listopada podpisało ponad 12,5 tys. umów, w tym z firmami objętymi IV etapem. Trzecie jest natomiast Pekao TFI, które podpisało 5364 umowy. Za podium uplasowało się mieszczące się dotychczas w pierwszej trójce Nationale-Nederlanden PTE z 4428 umowami.

Analizy Online zwracają uwagę, że według szacunków instytucji finansowych w II i III turze wskaźnik uczestnictwa będzie sporo niższy niż w pierwszej, w której do PPK przystąpiło 39% uprawnionych pracowników. Prawdopodobnie będzie bliższy 30%.

Pod względem aktywów liderem pozostaje PKO TFI, które na koniec października miesiąca zarządzało 723 mln zł. Kwota ta odpowiada ponad 1/3 całego rynku. W pierwszej trójce pozostają TFI PZU (287 mln zł) oraz Nationale-Nederlanden PTE (280 mln zł). Razem te trzy instytucje zgarnęły ponad 60% rynku PPK.

Aktywa całego rynku wzrosły w październiku o 6%, do blisko 2,1 mld zł na koniec miesiąca. Na ponad 160 funduszy zdefiniowanej daty dodatni wynik wypracowało 20 z nich. Średnio fundusze straciły od 0,5% w przypadku tych z najkrótszą datą docelową (2025 rok) do 3,6% z datą w 2045.

(AM, źródło: Analizy Online)