Nationale-Nederlanden: Wiosna motywuje Polaków do wysiłku fizycznego

0
487

Blisko dwie trzecie uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden wraz z nadejściem sezonu wiosennego zamierza zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Dla niemal trzech czwartych ankietowanych jest to dla forma dbania o zdrowie.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że 40% ankietowanych pójdzie wiosną na badania profilaktyczne. Dodatkowo, oprócz zwiększenia aktywności fizycznej (62% wskazań), co drugi zadba także o zbilansowaną dietę i odpowiednią suplementację. Jedna piąta zamierza z kolei włączyć się w wydarzenia sportowe organizowane w ich mieście, m.in. imprezy biegowe.

– Pewne jest, że wprowadzanie pozytywnych zmian dotyczących zdrowia i aktywności zwykle odbywa się stopniowo i wymaga systematyczności oraz zaangażowania. Warto patrzeć na tego typu przedsięwzięcie długodystansowo i uczynić dbanie o siebie stałą częścią swojego stylu życia, pamiętając, że troska o zdrowie to maraton, a nie sprint – mówi Marta Maszewska-Danielewicz, dyrektor ds. komunikacji marketingowej i marki Nationale-Nederlanden, sponsora tytularnego 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, który odbył się w ostatnią niedzielę marca pod hasłem „Wiosna zaczyna się w Warszawie”.

Aktywność nie tylko od święta

Badani deklarują, że regularnie podejmują aktywność fizyczną. Jedna piąta robi to codziennie, a 1/4 przynajmniej kilka razy w tygodniu. Z kolei 20% respondentów zapewnia, że stara się podejmować wysiłek fizyczny raz lub dwa razy w ciągu 7 dni. Natomiast co dziesiąty nie podejmuje działań w tym zakresie.

Preferowaną formą aktywności jest spacer lub nordic walking – blisko 60% wskazań. Dużą popularnością cieszy się także jazda na rowerze, praktykowana przez co drugiego respondenta. Zainteresowaniem cieszą się również ćwiczenia na siłowni (18%), pływanie (16%) oraz bieganie (15%).

– Ta ostatnia dyscyplina z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników, co widać szczególnie na ulicach dużych miast. Wzrost popularności biegania wynika nie tylko z faktu, że jest to prosta i niedroga forma aktywności, ale także z korzyści zdrowotnych, jakie niosą ze sobą regularne treningi. Co ciekawe, częściej na tę formę wysiłku decydują się mężczyźni. W grupie ankietowanych taką odpowiedź wskazał co piąty badany – dodaje Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektor komunikacji korporacyjnej Nationale-Nederlanden.

Korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Badani mają świadomość zalet wynikających z regularnego wysiłku dla zdrowia i samopoczucia. W opinii 70% z nich sport i aktywność to przede wszystkim doskonały sposób na relaks, jak również zadbanie o swoją kondycję. Ponad 40% jest zdania, że dzięki temu może utrzymać wymarzoną sylwetkę. Podobny odsetek twierdzi, że to dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną i bliskimi.

– Uczestnicy naszego badania zwrócili uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Mianowicie 40% z nich uważa, że aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w zachowaniu równowagi życiowej. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają nie tylko na ich ciało, budując kondycję, siłę mięśni i koordynację ruchową, ale przede wszystkim dzięki nim zmniejsza się poziom stresu, jak również poprawia ogólne samopoczucie. Płynące z tego sondażu wnioski dobrze więc podsumowuje popularne powiedzenie, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – podkreśla Marta Pokutycka-Mądrala.

Inwestycja w bezpieczeństwo

Ankietowani w mniejszym lub większym zakresie inwestują także w swoje bezpieczeństwo. 23% przyznaje, że ma wykupione ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń – takich jak kontuzja czy uraz. Blisko 20% deklaruje, że zdaje się na los i nie stosuje żadnej dodatkowej ochrony, która mogłaby zminimalizować ryzyko urazu lub wesprzeć ich później w przypadku jego wystąpienia.

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 17–20 marca 2023 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI na grupie dorosłych Polaków (n=1000).

(AM, źródło: Nationale-Nederlanden)