Nie można oszczędzać na strażakach

0
249

Strażacy w całej Europie apelują o więcej środków, ponieważ zmiana klimatu zwiększa dla regionu zagrożenie rozprzestrzeniającymi się w terenie pożarami. Podczas gdy Unia Europejska zapowiedziała na ten sezon podwojenie swojej floty gaśniczej do 24 samolotów i czterech helikopterów, związki zawodowe pracowników służb publicznych z 15 krajów stwierdzają, że to nie wystarczy.

Więcej personelu, szkoleń i wyposażenia ochronnego jest konieczne, aby sprostać wyzwaniu rosnących temperatur, zwłaszcza po cięciach budżetów służb przez ostatnie 10 lat. Ryzyko dla gospodarek wynikające z rozprzestrzeniających się pożarów wzrosło w ostatnich latach. Amerykańskie agencje ratingowe nawet obniżają oceny przedsiębiorstw komunalnych narażonych na skutki tego rodzaju katastrof naturalnych.

Ubiegłe lato było najgorętsze w historii obserwacji. Pożary na ogromną skalę we Francji i Grecji wzbudziły obawy, że służby ratownicze nie są przygotowane na skrajne warunki pogodowe wynikające ze zmian klimatycznych.

– Jeśli Europa poważnie podchodzi do adaptacji do zmian klimatycznych i łagodzenia ich skutków, musi przestać oszczędzać na służbach publicznych. Straż pożarna to dobry przykład inwestycji wobec kryzysu klimatycznego – oświadczył Jan Willem Goudriaan, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Publicznych.

(AC, źródło: Bloomberg)